artikkel

Mis me ära teinud oleme? Kvartaliaruanne huvikaitsest 1/2018

laine
16. aprill 2018
Foto: Vincent Van Gogh
Meenutuseks-mälestuseks, mis asju me esimeses kvartalis riigiga ajasime. Kel on mõtteid, mida ja kuidas paremini või üldse mitte teha, kirjutab alari@heakodanik.ee.

Avatud valitsemise partnerlus

Asusime koos AVP vabaühenduste ümarlaua ja riigikantselei juures koos käiva koordineeriva koguga kirjutama tegevuskava järgmiseks kaheks aastaks, et valitsemist veel rohkem lahti kangutada. Esimese ideekorje tulemus vabaühenduste ja ministeeriumide seas on selline. Edasi räägime ideid läbi peamiselt ministeeriumidega (neil on ju raha) ning mai alguses ütleb koordineeriv kogu lõpliku sõna, mis valikusse jääb. Kogu ajakava on niisugune.

Kodar 2030

Siseministeerium on esimeses kvartalis nokitsenud pika ja põhjaliku plaani ning kaasamiskava kallal, mille tulemuseks ei ole ilmselt uus kodanikuühiskonna arengukava, vaid väiksem programm. Arengukavu on niigi liiga palju. Mõned visiooniseminarid on juba toimunud, lähinädalail tuleb kaks sisulisemat, kus esimesena on laual küsimus, millises valitsemisalas meite asjad edaspidi paiknema peaks. Kas jätkata siseministeeriumis, kolida regionaalvaldkonnale järele rahandusse või midagi muud. SiMis vastutab asja eest Ursula Kaasik.

Uued teadmised

Leidsime riigikantseleiga, et uut suurt uuringut kaasamise hetkeseisust pole praegu võimalik korraldada, aga teeme üheskoos väiksema kvalitatiivsema ülevaate umbes viie kaasuse näitel. Valmis saab küllap sügiseks, enne napib aega.

Siseministeerium kuulutab aga varsti välja konkursi vabatahtlikkuse uuringu kordamiseks, mille lähteülesandesse pisut panustasime. Veel on neil plaanis suurem uuring kodanikuühiskonnast üldisemalt, sh senise Kodara mõjust, aga see paistab kulgema kuidagi paralleelselt tulevikuplaanide tegemisega, nii et näis, mis tolle teadmisega peale hakata on.

Kuidas vabakonda raha juurde tuua?

Nagu viimati öeldud, otsustas valitsus rahastusallikate mitmekesistamise kümmekonnast ettepanekust edasi minna vaid paari kõige vähesema mõjuga. Neistki võib maksutagastuse uuesti annetuseks suunamine tekkida kõige varem tuleva aasta deklaratsioonidel ehk 2020. Kuidas tulumaksusoodustuse saamine lihtsustub, ei tea veel. Ühiskondliku mõju osakute (SIB) teemat arutab kabinet taas lähiajal. Meie ülejäänud ideedega, kuidas päriselt annetuste kasvu soodustada, peame nüüd valitsuse toetuseta edasi tegelema, eks proovime parlamendis. Või ootame uut valitsust.

HMNi rindel muutusteta

Ka aprillis toimunud arutelu lõppes valitsuses tulemuseta, sest jälle tekkis … ootamatuid takistusi, ütleme nii. Poliitika, mis teha. Kuu aja jooksul on valitsus lubanud ettepanekud kolmandat korda lauale võtta. Kui ikka läbi ei lähe, saame taas ilmselt uut valitsust oodata, sest valimised tulevad liiga lähedale, et enam suuri ja tundlikuvõitu otsuseid tehtaks.

Äriregister kasutajasõbralikumaks

Justiitsministeerium küsis nõu, meie vastasime. Lisasime natuke ka õigusloomelisi mõtteid, mida küll ei küsitud, aga vähemalt said jälle meelde tuletatud.

Alanud kvartal

Võtame tõsisemalt käsile valimisteks valmistumise. Ilmselt küll mitte väga suurelt, sest meie eelmistestki ettepanekutest pole eriti midagi ära tehtud.

Teiseks loodame http://mtyraha.heakodanik.ee täiendada 2017. aasta andmetega, kui need kätte saame.

Ja töö jätkub ka kõigi teiste teemadega eelmisest kvartalist. Või eelmisest aastast. Või eelmisest sajandist.