artikkel

Mõju lugu: Eesti Ornitoloogiaühing

laine
10. aprill 2025
Foto:

Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.

Oma tegevusest ja mõjust kirjutab Eesti Ornitoloogiaühing, kes on ühtlasi Vabaühenduste Liidu värske liige.

„Eesti Ornitoloogiaühing tegeleb Eesti linnustiku uurimise, kaitsmise ja tutvustamisega. Lindude arvukus peegeldab hästi keskkonna seisundit: kui lindudel läheb halvasti, on ka keskkonna seisund halb ning varem või hiljem avaldab see mõju ka inimeste elukvaliteedile.

Eesti Ornitoloogiaühing on püüdnud hoida teadmiste ja kogemuste vahelist silda, kaasates inimesi mitmetesse harrastusteaduse ettevõtmistesse. Alustasime selliste projektidega juba enne seda, kui sõna “harrastusteadus” Eestis kasutusele võeti. Ornitofenoloogiliste vaatluste kogumine algas juba 1922. aastal. Vabatahtlikud linnuvaatlejad on kaasa löönud röövlinnuseires (alates 1961) kesktalvisel veelinnuloendusel (al 1967), haudelinnustiku punktloendusel (al 1983) ja maismaa talilinnuloendusel (al 1987). Viimased neli pikaajalist seiret hõlmati 1990ndate keskpaiku ka riiklike seireprogrammide hulka. Uuematest ettevõtmisest on populaarsed talvine aialinnuvaatlus ja suvine aialinnupäevik. 


Viimase haudelindude levikuatlase koostamisse aastatel 2003-2009 panustas 819 vabatahtlikku linnuvaatlejat. Atlase eesmärgiks on kõigi, sh ohustatud haudelinnuliikide leviku ja selle muutuste väljaselgitamine Eestis. Ka uue (2025-2030) atlase koostamisel on linnusõbrad aktiivselt osalemas.

Ühtpidi aitavad vabatahtlike toel kogutud vaatlus- ja seireandmed hinnata lindude arvukust ja käekäiku ning teha teaduspõhiseid ettepanekuid liikide ning ökosüsteemide kaitseks – näiteks Natura 2000 võrgustiku tugisammaste, BirdLife’i rahvusvahelise tähtsusega linnualade määratlemisel. Teistpidi aga tugevdab isiklik osalemine kogemuslikku sidet inimeste ja looduse vahel.

Eesti Ornitoloogiaühingul on üle 700 liikme, kelle seas on nii algajaid linnuhuvilisi kui ka kutselisi ornitolooge. Nii mõnestki noorest, kes on osa võtnud ühingu tegevustest, on saanud tunnustatud ornitoloog või kogenud linnuvaatleja. Ühingu loodud Facebook’i grupp “Linnuhuvilised” on oma 23 000 liikmega suurim eestikeelne linnuteemaline kogukond, kus inimesed saavad küsida määramisabi ja nõu lindude abistamiseks. Siit leiab määramisabi, nõuandeid lindude abistamiseks ja teavet harrastusteaduse projektide kohta.“

Eesti Ornitoloogiaühingu 100. aastapäeva linnuretk Rakvere rahvaaias Peep Veedla juhendamisel. Foto: Jüri Shestakov.