Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.
Kiusamise ennetamine ja positiivsete muutuste loomine koolides
SA Kiusamisvaba Kool pakub juba viimased 12 aastat koolidele tõendatud tulemusega KiVa programmi, mis on suunatud kiusamise ennetamisele ja vähendamisele. KiVa on terviklik lahendus, mis läbi süsteemse ennetustegevuse edendab turvalist ja hoolivat keskkonda, kus kõikidel lastel oleks hea õppida ning kasvada. KiVa tugineb kaasaegsel õpikäsitlusel, andes koolidele tõhusad ja kaasamist eeldavad tööriistad õpilaste sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arendamiseks, koolipere suhete tugevdamiseks ning kiusamisjuhtumite lahendamiseks. KiVa programm, koos SA Kiusamisvaba Kool mentortoega on Eestis unikaalne lahendus, kuna pakub terviklahendust – kiusamise ennetamine, juhtumite lahendamine, iga-aastane olukorra hindamine ning mentor- ja täiendkoolitus tugi koolidele kõik ühest kohast.
Viimase 12 aasta jooksul on KiVa jõudnud üle 100 kooli Eestis (2024/2025 õppeaastal on see number 124 kooli ja ligi 47 000 õpilast) ning programmi rakendatakse juba rohkem kui 20 riigis üle kogu maailma. KiVa mõju on nähtav: KiVa koolides on vähem kiusamise all kannatajaid ning kannatajate arv on vähenenud viiendiku võrra juba esimesel aastal. Ühtlasi on KiVa koolide õpilastel kõrgemad aktsepteerituse ning heaolu näitajad.
Meie suurim saavutus on see, et KiVa programm on aidanud viimase 12 aasta jooksul muuta koolikeskkonda turvalisemaks ja positiivsemaks kümnete tuhandete õpilaste jaoks, aidates vähendada kiusamist ja suurendada heaolu. KiVa mõju (1) ulatub kaugemale kui kiusamise vähendamine: arenevad laste sotsiaal-emotsionaalseid oskused, suureneb õpiedukus, paranevad suhted koolikaaslastega ning vähenevad depressiooni ja ärevuse sümptomid (2), mis omakorda toetab nende arengut elus ja edaspidi tööturul. Iga KiVasse investeeritud euro toob tagasi vähemalt 4 eurot (3), kuna tulevikus kujunevad tänastest noortest võimekamad ja tervemad töötajad.
Graafikul kiusamise all kannatajate osakaal. KiVa – koolid, kes on KiVa rakendajad. Alustaja – kontrollgrupp, kes enne KiVaga liitumist teeb baastaseme õpilasküsitluse. Allikas: KiVa iga-aastased õpilasküsitluste tulemused.