artikkel

Muljeid AVP tippkohtumise vabatahtlikelt

laine
18. september 2023
Foto:

Avatud partnerluse tippkohtumine tõi septembri alguses Eestisse üle 2000 inimese umbes sajast riigist. Selleks, et väliskülalised sõbralikult Tallinnas vastu võtta ja aidata tippkohtumisel osalejatel Telliskivi loomelinnakus vajalikku infot jagada, andsid hindamatu panuse paljud vabatahtlikud.

Vestlesime Heli, Elina, Tami ja Kalmariga sellest, kuidas nad tippkohtumisele vabatahtlikuks läksid ja mis mõtetega sellele tagasi vaatavad.

Missugused olid sinu ülesanded AVP tippkohtumisel?

Heli: Olin Ghana delegatsiooni sideisik, ülesanneteks olid tagada delegatsiooni ladus saabumine ja vastuvõtt, kohapealne liikumine erinevate punktide vahel ja ka delegatsiooni ära saatmine. Minu igapäevane töö on sellest päris erinev, töötan kokana. Kuigi detailidele peab samamoodi tähelepanu pöörama.

Elina: Mina olin kohapeal Rohelises saalis abiks, kui mõnel külalisel tekkis küsimus või meeskonnajuhi poolt tuli ülesanne, mis oli vaja kiirelt lahendada. Igapäevaelus töötan projektijuhina, pigem arvutis, seega see kogemus oli täiesti uudne. Samas inimlikult arusaadav – sain aidata tippkohtumise läbiviimisel.

Tam: Tegutsesin peamiselt infopunktis, jagasin osalejatele inglise ja prantsuse keeles infot ürituste ja ruumide kohta, soovitasin toidukohti ja vaatamisväärsusi linnas, vastasin külaliste küsimustele.

Kalmar: Olin Senegali delegatsiooni kontaktisik ja tugi, et nende tippkohtumisel viibimine oleks võimalikult sujuv, tutvustasin neile Tallinna ja Eestit.

Miks otsustasid just sellele üritusele vabatahtlikuks minna?

Heli: Ghana on mu lemmikriik, olen seal kohalike külalislahkust tunda saanud, proovisin samaga vastata.

Elina: Usun, et kõik kogemused tulevad kasuks ja muudavad elu huvitavamaks. Ühtlasi andis see võimaluse kaasa aidata suure sündmuse korraldamisel.

Tam: Omandasin magistrikraadi TalTechis avaliku sektori juhtimise ja innovatsiooni erialal, õpingute jooksul sain avatud valitsemise teemaga tuttavaks ja kasutasin seda ühes oma rahvusvahelises ettekandes Eesti e-residentsuse teemal. Hiljem järgmise ettekande jaoks materjali otsides leidsin juhuslikult tippkohtumise vabatahtlike kuulutuse ja otsustasin kandideerida, et avatud valitsemise kohta rohkem infot saada.

Kalmar: Soov kaasa aidata olulise sündmuse kordaminekule, Eesti tutvustamisele ja ka ürituse sisu pakkus huvi. Olen olnud erinevate suurte sündmuste korraldaja erinevates rollides, ka vabatahtlikuna, näiteks Eesti eesistumine Euroopa Liidu nõukogus n.ö tegevjuht Haridus- ja Teadusministeeriumis (2017), IRONMAN triatloni turundus- ja kommunikatsioonijuht (2018), varem Eesti Rahva Muuseumis töötades ja viimastel aastatel abiks olles mitme kontserdi korraldamisel jne. Kui sellest tippkohtumisest ja hiljem vabatahtlike otsimisest kuulsin, siis mõtlesin, et miks mitte kaasa aidata nii olulise ja suure tippsündmuse korraldamisel ja läbiviimisel. Iga kogemus ja erinev roll aitavad kaasa, et järgmistel kordadel olla ise kogenum, osata näha nii suurt pilti kui ka märgata detaile.

Missugused muljed ja mälestused sul AVP tippkohtumisel vabatahtlikuna kaasa löömisest jäid?

Heli: Kogu see nädal oli imeline! Päevad olid pikad, kuid inimesed ümberringi seda enam võrratud! Sain uusi kontakte, huvitavaid tutvusi. Kõige toredam oli dr Gloria Ahmed, kelle sünnipäeva koos tähistasime!

Elina: Muljed on ülivõrdes – kõik oli läbi mõeldud ja toimis. Huvitav oli näha nii palju erinevaid inimesi ja inimeste reaktsioone, sest üle maailma olid erinevate kultuuride esindajad kokku tulnud. Samas andis see kindlustunde, et sisimas oleme me kõik sarnased ja väärtustame inimlikult sarnaseis asju.

Tam: Avalik sektor on minu jaoks väga põnev, kuna seal on palju erinevaid võimalusi, kuidas inimesi positiivselt mõjutada. Tippkohtumisel nende inimestega kohtuda ja suhelda oli minu jaoks väga rõõmustav. Kohtudes inimestega rohkem kui sajast riigist, tundsin end maailmakodanikuna, kuid samas esindasin rahvusvaheliselt E-Eestit. Samuti oli väga huvitav kuulda ettekandeid erinevatest edulugudest üle maailma.

Kalmar: Muljed on väga positiivsed. Peamistele korraldajatele kestis kogu ettevalmistus mitu aastat ning oli tore kogeda, kuidas Eesti tipptase võõrustada ja korraldada erinevaid sündmusi, sai taas kinnitust. Telliskivi oli ideaalne koht (ruumid, toitlustus, logistika – ka Tallinna liiklust arvestades) selle sündmuse korraldamiseks. Info-, logistika-, vabatahtlike ja korraldusmeeskond toimis kenasti. Lugesin palju Senegali kohta enne üritust ning sain neile igati abiks olla. Vabatahtlikud kandsid eritunnusega pusa – seljal kiri “mul on kõik vastused”, see kohustas ja tuli olla abiks kõigile osalejatele, kes sinu poole pöördusid.