Uudised

Täna algab Õiglase kaubanduse nädal!

laine uudised-laine
23. oktoober 2017
Täna, 23. oktoobril saab alguse Õiglase kaubanduse nädal, mis kestab kuni 29. oktoobrini. Eestis on Õiglase kaubanduse nädalat tähistatud juba 10 aastat. Sellel aastal pöörame suuremat tähelepanu märgistatud kaupade kättesaadavusele. MTÜ Mondo vabatahtlikud on kokku pannud õiglase kaubanduse ostukorvid, et võrrelda õiglase kaubanduse toodete (kohv, tee, suhkur, troopilised puuviljad, maiustused, šokolaad, kinoa, maitseained, puuvillast materjalid, kosmeetika, vein jmt) saadavust erinevates poekettides. 

Kokku kaardistasid vabatahtlikud Fairtrade’i ja teiste õiglase kaubanduse ning vastutustundlikku tootmise märgiseid kandvaid tooteid 17 erinevas kaupluses. Eesmärgiks oli võrrelda, millised kaupu ja kui palju meie poed pakuvad. „Kui mõelda, et õiglase kaubanduse tooted tulid Eestisse nii 10 aastat tagasi, siis pole tulemus halb – igas poes oli vähemalt mõni sertifitseeritud toode, osades ulatus arv isegi üle 40-ne,” rääkis Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja Kristina Mänd. „Aga kui mõtleme, et maailmas on olemas 30 000 erinevat Fairtrade’i toodet, rääkimata teistest sotsiaalsete märgistega kaupadest, siis on arenguks ruumi palju,” lisas ta.

Poes lahtise silmade ja teadliku meelega käimine oli vabatahtlike sõnul kasulik kogemus. „Alguses oli pisut hirmutav hakata riiulite vahel õiglase kaubanduse märgisega tooteid otsima. Samuti oli veidi keeruline leida märgistatud tooteid, kuid mida treenitumaks sai silm, seda lihtsam oli erinevaid märgiseid hoomata. Eriti rõõmustavad olid hetked, mil keset märgistusevabade toodete tühermaad silmasin mõnd märgistusega toodet”, kommenteeris märgiste otsingut vabatahtlik Johanna-Elisabeth Tärno.

Fairtrade ei ole heategevus, see on tootmis- ja kauplemisviis, millel on üks ja selge eesmärk: vähendada vaesust kaubanduse abil, tagada arenguriikide tootjatele õiglased hinnad ning talunikele ja töölistele mõistlikud töötingimused ja jätkusuutlik tulevik. Ehk teisisõnu – saavutada samasugune olukord, mida arenenud riikides, sh Eestis, tagavad seadused ja nende järgmine. Fairtrade ei oota eritingimusi, vaid samasugust väärikat tööd ja elu nagu meie naudime arenenud riikides.

„Meie saame rääkida, et mõjutada teadlikkust ja ostmist, aga ainult pood saab müüa“, ütleb Kristina Mänd ning toob välja kuus kasulikku nõuannet, kuidas õiglasemalt tarbida.

· Kasutan kodus, tööl ja üritustel võimalusel alati õiglase kaubanduse märgistega (Fairtrade, WFTO, Fair for Life jt) kohvi, teed, suhkrut, kakaod, šokolaadi või muid maiustusi.

· Otsin, küsin (ja vajadusel nõuan) poest, söögikohtadest ja toitlustajatelt õiglase kaubanduse märgistusega tooteid.

· Ostan kvaliteetseid asju ja vähem.

· Väärtustan rohkem ennast ja oma aega, ega käi iga päev poes.

· Uurin, kuidas vajalik kaup on toodetud, kas selle tarneahel on olnud õiglane ning keskkonnasõbralik ning kas odav hind ei tule hoopis kellegi elukvaliteedi arvelt.

· Enne poodi minekut teen valmis ostunimekirja ja söön kõhu täis ning võtan kaasa oma poekotid.

Mitmed koolid, õiglase kaubanduse sõbrad ja poed tõstavad alanud nädalal esile õiglase kaubanduse tähtsust. Loe lähemalt fairtrade.ee

Selle aasta õiglase kaubanduse nädal toimub projekti “Supply Cha!nge. Muudame poeketid õiglaseks” raames, mida rahastavad Euroopa Komisjon ja EV Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning selle eesmärk on muuta kauplusekettide omatooted õiglasemaks ja säästlikumaks.

Info ja intervjuud:

Kristina Mänd

MTÜ Mondo
Telliskivi 60 A
10412 Tallinn
Estonia

+37256909754