MTÜdes ja SAdes on umbes kolmandik lepingutest võlaõiguslikud. Kui ka sul on töövõtu- või käsunduslepingud, võib töötasu hüvitist siiski saada – tehes lepingud ümber töölepinguks.
See pole aga siiski alati võimalik, vaid senine leping peab sarnanema töölepingu tunnustele. Neiks on peamiselt:
Kui need tingimused on täidetud, võid sõlmida töötajaga lihtsa kokkuleppe, nt “Pooled lepivad kokku, et /kuupäeval/ sõlmitud N-leping on tööleping”. Vajadusel lisades töölepingus vajalikke sätteid nagu tööaeg, -koht vmt.
Kui aga töö olemus on sihuke, et töötaja valib pigem ise töö tegemise aja, viisi ja koha, ning tellija võtab lihtsalt töö vastu, ei või seda töölepinguks ümber vormistada.
Sama on võimalik teha juhatuse liikme (käsundus)lepinguga, mis peaks olema üksnes juhtimiseks, mitte nn sisulise töö tegemiseks. Kui juhatuse liikme palk tuleb aga pigem projektidest, ei ole tegu juhtimiskuluga ja leping peakski olema tööleping.
Veel meeles pidada:
Kes lepinguliikide erinevusest eriti aru ei saa, pole hullu – need ongi üksteisele üsna sarnased. Eriti töö- ja käsundusleping, mis mõlemad on nn kestvuslepingud; kui töövõtuleping on aga pigem konkreetsema asja ühekordseks ärategemiseks.
Vaata ka Tööinspektsiooni juhendeid ja töötasu hüvitise tingimusi.
Kel küsimusi, siis alari@heakodanik.ee