2021. aasta sügisel alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi teine lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Heldi Ruiso.
Kes sa oled ja millega tegeled?
Varasemalt oleksin loetlenud ameti- ja töökohti. Nüüd olen endalegi üllatuslikult avastanud pigem rolli, mis saadab mind pea igat töist valikut tehes. Olen kohal, kui on vaja julgustada ja muutusi esile kutsuda. Tööelule tagantjärele pilku heites võin öelda, et olen oma valikud ikka teinud nende tegemiste kasuks, mis on seotud Eesti inimeste igapäevaelu parandamisega, hariduse ja kultuuriga. Tänasel päeval olen Viljandi Kogukonnakino ja vabaühenduse Loov Viljandi eestvedaja, igapäevaselt töötan Eesti Koostöö Kogus. Lõpetasin just Viljandi Linnafoorumiga ja juulis on tulemas esimene Viljandi [eel]arvamusfestival.
Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida?
Olin jõudnud kogukondlikku elu arendamisel sinnamaani, kus tundsin, et ma enam ei oska, vean ümbritsevaid alt ning olen ise oma vastutuse ja uuest olukorrast tekkinud ärevustega hädas, sest ei oska juhtida. Nüüd oskan ka sellele seisundile täpsema nime anda – projektijuhist oli saamas juht. Sain aru, et kui jään iseennast oskamatusega läbi põletama ning ei arene eeskätt juhina edasi, siis võib jääda katki midagi, mis Loova Viljandi näol algatatud oli ja võiks tegelikult Viljandi inimeste elu parandada, anda neile inimestele, kes soovivad olla aktiivsed kodanikud eeskätt linnaruumi ja kaasamise teemadel, võimaluse tegutseda läbi meie loodud kogukonna.
Seega loodan õppida, kuidas iseennast nii juhtida, et kaasteelised kui ka ma ise jääksid terveks ja teotahtelisteks ning muutused saaksid teoks. Ja kuidas võiks ka kaasamise ja linnaruumi teemadega tegelev vabaühendus saada kohalikule omavalitsusele teenusepartneriks.
Kindlasti pole vähetähtis õppida teiste kogemustest, kes minuga koos tulevikujuhtide programmis osalevad. See on väga argireaalne, külluslik ja nüansirikas viis targemaks saada, pakub lisaks ametialasele arengule võimalust ka inimesena areneda.
Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha?
Tahan näha haridust ja haritust, headust, koosloomist, soodsat, võrdsustatud ja avatud “lava”, kuhu jõuavad ka kõige väiksema küla inimeste mõtted ja ideed.
Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?
Teen seda iga päev kogukonnaalgatuse Loov Viljandi haridus- ja kultuuriprogrammi ellu viies ning püüdes ka liikumist ennast aina oskuslikumalt arendada. Eesmärgiks pakkuda inimestele võimalusi ja kodanikuharidust kaasa rääkimiseks ja märkamiseks ning ka julgust algatada ise ettevõtmisi, mis avaliku linnaruumi ja kaasumist aina rohkem parandaksid. Harin ennast eestvedaja ja partnerina, et Viljandis oleks nendel kahel teemal Loova Viljandi abiga tulemusi, mis rõõmustaksid nii ennast kui kõiki teisi. See käib käsikäes minu põhitöökohaga Eesti Koostöö kogus, kus tegelen igapäevaselt kommunikatsiooniga. Püüan mitte võõrduda maaelust ja inimestest Eesti väikestes külades, olen ise pärit Laupa külast Järvamaal.
Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?
Neid on kindlasti palju, aga esimesena meenub eelmisel suvel sõbranna Liisu poolt soovitatud Mia Kankimäki raamat “Naised, kellest ma öösiti mõtlen”. Teos kõneleb küll reisimisest, aga see, mida kõike pidid naised tegema ja välja mõtlema 20. sajandi alul, et pääseda reisima, oli kohati absurdne ja lausa naljakas. Kui nendele tõsielulistele seikkadele mõtlen, siis olen inspireeritud, ja väga paljud asjad, mis esialgu mind kohutavad, tunduvad teostamatud või hädaldama panevad, leebuvad.
Tänapäeva tulles imetlen meie peaministri Kaja Kallase rahvusvahelist tegutsemist rahu heaks. Nagu kusagil meediakanalis öeldi – ihaldatuim peaminister terves Euroopas. Olen nõus!