Kogukonnapraktika idee on lihtne: õpilased löövad mõne nädala jooksul umbes 15 tunni jagu kaasa enda valitud organisatsiooni tegevustes, täites mõnd endale jõukohast ja huvipakkuvat ning vabaühendusele vajalikku ülesannet. Nad näevad, kuidas sünnib ja toimib kodanikualgatus, saavad teada, milliseid ühiskonna probleeme vabaühendused lahendavad ning miks nad seda teevad.
Praktika läbimisel jätkavad paljud noored vabatahtlikuna, ülejäänud jälgivad kodanikuühiskonnas toimuvat aktiivsemalt – kogukonnapraktika juhatab noori aktiivsuse suunas ning tõstab nende ühiskonnateadlikkust.
Vabaühendused saavad koos praktikantidega rohkem tööd tehtud
Paljud praktikajuhendajad on rõõmustanud, et praktikandid aitasid neil päriselt tööd teha ja muutusi saavutada. Juhendajad tõdevad, et kuigi praktikantide juhendamine võib näida lisatööna, mis nõuab eraldi läbimõtlemist, toovad praktikandid ühendusse energiat ja teotahet, mis juhendaja pingutuse üle kaalub. Rääkimata vahvatest koostöösuhetest, kus ühing saab praktikandi näol endale uued vabatahtlikud, liikmed või lausa töötajad.
Kogukonnapraktika toob kooli uusi kogemusi ja arutelusid
Õpetajad hindavad väga praktilist kogemust, mille õpilased kogukonnapraktikat sooritades saavad. Kogukonnapraktika kogemused võimaldavad ühiskonnaõpetuse tunnis arutleda mitmete teemade üle, mis Eesti ühiskonnas olulisel kohal on. Näiteks kõneldakse vaesuse ja ebavõrdsuse teemal, arutatakse koostöö ja abivalmiduse tähtsuse üle ning mõtiskletakse, miks inimesed koduloomi hülgavad. Sageli arutatatakse ka vabaühenduste toimimise ja vabatahtliku tegevuse üle. Paljude noorte jaoks on üllatav, kui palju tööd vabatahtlikuna ära tehakse. Samas on silmiavav, et vabaühendustes on võimalik ka palgalist tööd ning karjääri teha.
Tule ja liitu!
Sel aastal ootab meid ees ulatuslik laienemine, et noored kõikjal Eestis saaksid kodanikualgatustes kaasa löömise kogemuse. Ootame uusi koole ja vabaühendusi meie vahva kogukonnaga liituma! Rohkem infot programmi kohta ja meie kontaktid leiad kogukonnapraktika kodulehelt.