PROGRAMM 2011
Esimene päev – reede 26. august
11.30 Suvekooli avalöök ja püstijalalood vabatahtlikkusest
- Avalöögi teeb Trumm-It – Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 trummiorkester.
- Püstijalalood (inglise keeles stand-up-inspiration) on sarnased püstijalakomöödiaga (stand-up-comedy), mis on Inglismaa ja Ameerika tööliste klubidest välja kasvanud meelelahutusvorm, kus (reeglina) üks inimene astub publiku ette oma jutuga – naljadega, lugudega, tähelepanemistega, jne. Sarnaselt soovime alustada suvekooli osalejate endi lugudega.
12.15 Ettekanne "Äri- ja vabasektor – kui erinevad nad tegelikult on?" – oma mõtteid jagab Riina Varts, Eesti Energia personalidirektor, PARE juhatuse liige ja aasta vabatahtlik 2010
13.00 Lõunapaus
14.00 Praktiline harjutus: kuidas leida ettevõtetest professionaalseid vabatahtlikke?
Seekordne praktiline töö viib suvekooli osalejad otse põllule. Kolmes Rakvere ettevõttes töötatakse välja visandid professionaalsete vabatahtlike programmiks.
16.15 Kohvipaus
17.00 Kokkuvõtted praktilisest harjutusest
17.30 Aruteluringid "Julge küsida"
Tegemist on Hollandist pärit lähenemisega aruteludel (hollandi keeles Durftevragen), mida iseloomustab põhimõte: kui sa tahad midagi tõeliselt muuta, siis parimaid asju, mida sa selleks teha saad, on küsida abi. Suvekoolis jagunetakse väiksemateks aruteluringideks, kus on võimalik saada head nõu oma ammukripeldanud küsimusele, tutvuda lähemalt teiste suvekoolis osalejatega ning saada ühe uudse meetodi võrra rikkamaks.
19.15 Buss viib majutuspaika Rakvere Ametikoolis Piiri 8.
20.00 Õhtusöök ja õhtune programm Rakvere Kuur-Saalis (Tallinna 25). Õdus koosviibimine, saunata.
Teine päev – laupäev 27. august
09.00 Hommikusöök
10.30 Siseministeeriumi ettevõtete vabatahtlikkuse programmi tutvustus – Siim Kiisler, regionaalminister
11.00 Organisatsioonide töötoad
Töötubades keskendume ühele konkreetsemale teemale, mis vabatahtliku kaasamisel ja hoidmisel ette tuleb. Allpool on toodud esialgsed teemapüstitused, huvitatud on teretulnud enda näiteid jagama kirjutades sellest Elinale elina@ngo.ee.
-
Ühenduse vaade: kuidas leida ärisektoriga ühine keel? – Jaan Aps, Heateo Sihtasutus
Sotsiaalne ettevõte võtab kokku oma 8-aastase kogemuse ärisektorist pärit vabatahtlikega suhtlemisel. Vaatluse alla tulevad õppetunnid ja edulood teemadel: põhjalik eeltöö ühenduses, esimene pöördumine ärisektori poole, koostöösuhtele aluse rajamine.
-
Äriettevõtte vaade: kuidas kutsuda äriettevõtte spetsialisti endale vabatahtlikuks, nii et ta tõesti tahaks tulla? – Jane Libe ja Estel Pukk, AS Tallinna Vesi
Praktilisi soovitusi AS Tallinna Vesi kogemustele toetudes: kuidas õppida tundma huvipakkuvat ettevõtet, selle juhte ja nende eelistusi, kuidas infot välja lugeda (inimeste koosseisu kohta jm) ja kellega ühendust võtta; kuidas leida õige vorm ja aeg koostööks; ning kuidas arvestada professionaalse vabatahtliku töö väärtust. Sellest kõigest ja rohkemast veel äriettevõtja pilgu läbi.
-
Laiem vaade: kuidas luua nii vabaühenduste kui äriettevõtete jaoks kasulikke partnersuhteid? – Anna Gramberg ja Tuulike Mänd, Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus (VTA)
Osalejatele antakse laiem pilt ettevõtete vabatahtliku tegevuse võimaluste kohta koos konkreetsete näidetega – millised on erinevad viisid, kuidas ettevõtte töötajad saavad vabatahtlikuna kaasa aidata vabaühenduste tegevusele. See on võimaluste värvipalett, mille põhjal ettevõte ja ühendus saavad valida ühiselt meelepäraseid värve ning koostöös kujundada vastastikku kasulik partnerlussuhe.Töötoas tehakse sissevaade pikemasse koolitusprogrammi, mille VTA on koostanud spetsiaalselt ettevõtete vabatahtlikkuse teemale pühendudes ning mis saab avalöögi novembris.
13.00 Lõuna
14.00 Töötoad igaühele
Töötubades keskendume ühele konkreetsemale teemale, mis vabatahtliku kaasamisel ja hoidmisel ette tuleb. Allpool on toodud esialgsed teemapüstitused, huvitatud on teretulnud enda näiteid jagama kirjutades sellest Elinale elina@ngo.ee.
-
Passiealiste eri: mida vabatahtlikust tööst saab? – Marek Mekk, MTÜ Sebra Koolitused
2010. aasta lõpus hakati Valgamaa Noorsootöökeskuse Tankla initsiatiivil andma välja Tankla vabatahtliku passi. Tegemist on maakonna noortele vanuses 13-26 suunatud passiga, millesse saab jäädvustada olulise töökogemusena kõik vabatahtlikus korras tehtud tegemised ja nende raames omandatud oskused ja teadmised. Passi kasusid ja kahjusid töötoas arutataksegi.
-
Kuidas läbi viia raskeid vestlusi? – Mari Nõmm, Tartu Ülikooli personaliosakonna juhataja
Kõik me oleme läbi elanud vabatahtlikega seotud keerulisi olukordi: vabatahtlik pole "tööle" ilmunud, tehtud ülesanded ei vasta ootustele, vabatahtlik väsib silmnähtavalt enne kõige kiiremat perioodi, vabatahtliku juhendaja on läbipõlemise äärel. Kuidas nendest muredest rahulikult silmas silma vestelda, nii et mõlemal vestluskaaslasel on edaspidigi soov koos tööd teha?
-
Kuidas vabatahtlikku tänada ja tunnustada, nii et see tal kunagi meelest ei lähe? – Elina Kivinukk, EMSL
Töötuba võiks pigem nimetada tänuinkubaatoriks, sest vaatluse alla tulevad erinevate vabatahtlike juhendamise keskused nii USAst kui Suurbritanniast ja nende soovitused vabatahtlike tänamiseks. Erinevaid loovusmeetodeid kasutades ja oma kogemusi jagades töötatakse välja ühised põhimõtted efektse tänuürituse korraldamisel Eesti põhjamaisele natuurile.
16.00 Lõpupunkt
16.30 Kojuminek
Päevakavas võib tulla veel muudatusi.