Alguses tundus, et praegustes tingimustes on kõik üks paras tasapaks, aga kui arvelauda mööda liikuma hakkasime, selgus, et vabakonna jaoks on päris palju juhtunud.
Uus valitsus – unes või ilmsi? Nagu öeldakse, kestis 2020 märts 12 kuud, sest kogu krempel hakkas otsast peale. Nii kipub unuma, et veel eelmises kvartalis oli meil teistsugune valitsus; ja sama uskumatu tundub, et meil on pärast kaht aastat teistsugune valitsus. Ühest küljest on ootused kõrgel, teisalt oli latt kole madalal ja kolmandast küljest kükitame me ju ikka veel keset kriisi. Nii et ega koalitsioonileppele tohutuid ootusi olnud ja normaalne elutempo tänavugi naase. Pisikese kokkuvõtte siiski tegime, mida Kaja Kallase valitsuselt oodata on.
Kohalike valimiste teemal pole suuri plaane teinud ega manifeste veel koostanud (noored nt tegid), ehkki poole aasta pärast juba vaja hääletada. Pigem oleme pusinud mõelda, kes, mida ja kuidas peaks tegema kogukondade võimestamise teemal, et tehtust päriselt ka tolku oleks. Valimiste valvurite senisel kujul jätkamine on küsimärgi all, ent mõned mõtted mõlguvad. Kui sul ka mõni mõte on, kirjuta andrei@heakodanik.ee.
Rahvastiku ja sidusa ühiskonna arengukava tundus juba pea valmis ja Riigikogus, aga valitsusevahetusega segati kaardipakk, kaotati kunstlikult tekitatud rahvastikuministri amet ja koliti mitu teemat siseministeeriumist oma mõistuspärasematesse kodadesse sotsiaal- ja välisministeeriumis. Nii kolib arengukavast ilmselt rahvastikuvaldkond hoopis heaolu arengukavasse, mis kõigest muust saab, veel ei tea.
Siseministeeriumi strateegilised partnerid järgmiseks neljaks aastaks kodanikuühiskonna programmi ellu viima valitakse siiski aprillis välja, seekord neljal teemal. Kandideerivad Kodukant, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Sotsiaalse Innovatsiooni Labor, Maakondlike Arenduskeskuste Võrgustik ja Vabaühenduste Liit. Meid ennast üritas ministeerium küll kentsakate selgitustega osaliselt mängust välja lülitada, väites, et kaasamise parandamise ja rahastusalase huvikaitse peale (suuresti siin kvartaliaruannetes nähtav) pole talle partnerit vajagi, nii et sellele teemaplokile konkurssi ei tehtud. Muidu on aga vahelduseks konkurentsigi ja näis, kuis välja kukub.
Järgmise perioodi euroraha ja kriisist taastumise vahendite jaotusest toimus märtsis nn kaasamisnädal, kus kapati läbi viis teemaplokki, ent aega oli aruteluks vähe ja disainiauhindu see protsess ei võida. Vaata siit allotsast teemalehti, mis oli välja pakutud raamistikuks ja küsimusteks. Mitmed meetmed loodetakse avada juba tänavu, ehk ees seisab tehnilisem töö (sh taas mingi kaasamine) meetmete timmimisel, aga suure pildi pani valitsus suurema kärata ise paika. Mida suht üldistest dokumentidest ei leia, võib teada kontakt sinu ministeeriumis. No et mida tegelikult plaanitakse ning mis võimalused seda mõjutada on.
Kohaliku omaalgatuse programmi tingimused muutusid taas, aga pärast aastaid jauramist ometi paremuse suunas! Segase määruse kirjutas rahandusministeerium uuesti läbi, lihtsamaks peaksid kujunema ka taotlemine-aruandlus, jälgides rohkem tulemuse saavutamist ja kontrollides vähem kuludokumente. Harjumist muidugi nõuab, sest kogu tehniline menetlus hakkab käima RTK kaudu. Vaata kokkuvõtet muudatustest.
Lobistidega (jah, ka meie) suhtlemise hea tava sai lõpuks valitsuse heakskiidu, ehkki pisut hambutuna – muuhulgas ei kehti parlamendile –, aga siiski samm edasi. Uusi kohustusi tuli ametiisikele, aga tutvugem ise ka.
Strateegilise partnerluse arenguprogramm on lõpusirgel ja paistab, et novembrist edasi lükatud ühist õpipäeva ei saa üldse korraldada. Töötame ministeeriumidega individuaalselt ja suve hakuks ehk programmi lõpuks valmib väike juhendmaterjal.
Avatud riigivalitsemise arengukomisjon vaatas veebruaris tagasi ja edasi, mis haldusvõimekuse teemal tehtud ja veel plaanis.
Huvikaitse- ja annetusekogujate võrgustikes uurisime aasta alguses võrgustike liikmetelt, millised ootused ja vajadused neil selleks aastaks on, et võtta ette just need tegevused, mis võrgustike liikmete võimekust tõsta aitavad. Annetusekogujate võrgustikus alguse saanud ja eelmisel aastal teist korda toimunud annetamistalgute teemal toimus ühine tagasisidering, kus võtsime senised kogemused kokku ja tegime plaane sellel aastal 30. novembril toimuvateks talguteks. Lisainfot mõlema võrgustiku kohta saad, kui kirjutad helen@heakodanik.ee.
Kel on mõtteid, mida ja kuidas paremini või üldse mitte teha, kirjutab alari@heakodanik.ee.