artikkel

Elu tuleb ise teha

laine
Ene Aedmaa 27. jaanuar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Kas nelja tunni kaugusel pealinnast on paradiis või pärapõrgu, kirjutab Ene Aedmaa MTÜst Plaani Kotus.

Vahepeal on tunne, et me asume Tallinnast kaugemal kui Tallinn meist. Tegelikult on siin, nelja  autosõidutunni kaugusel Tallinnast, väga hea elada. Siin on nii palju aktiivseid ja rõõmsameelseid inimesi. Nad toimetavad, organiseerivad, korraldavad, osalevad, tunnevad tehtust rõõmu.

Aga miks? Üks põhjustest ongi see, et Tallinn on meist nii-nii-nii kaugel. Oleme harjunud, et ELU tuleb ISE teha! Teemegi. Vinguda ja viriseda pole aega ega tahtmist! 

Näeme, et suurte keskuste inimesed võitlevad stressi või depressiooniga, kuid paljud veerand sajandit tagasi alustanud külainimestest eestvedajad on ületanud kõiksugu kriisid ning püsinud rajal koos oma naabritega. Nii minagi!

Kui Tallinna poolt tulevad mõistlikud mõtted, ettepanekud või seadused, siis haakume meiegi. Näiteks “Teeme ära” talgud või “Eesti 100”. Külatalguid alustasime tegelikult mõneti varem. Eesti juubelipäeval, 24. veebruaril 2018, toimus imearmas kontsert meie kohalikus kirikus.

Meie oma rahva ideedest on sündinud traditsioonid. Suurim on üle Eesti tuntud igal jaanipäeval toimuv käsitsi heinaniitmise võistlus. Meie tublid mehed on ehitanud priitahtlike pritsumeeste depoo. Igal suvel saame osa Eesti tipplauljate kontsertidest vanas renoveeritavas karjamõisas. Et noored koju jääksid/tuleksid, kutsume nad alati vanematega koos tegutsema. Nii sai tehtud ralli ajal kodukohvikute päeva. 

Ei saa kurta, et küla tühi oleks, naabreid tuleb linnast muudkui juurde. See on pisi-pisikene osa tegemistest ühes väikeses Võrumaa maakohas, mida Tallinnast tulnud inimesed on pidanud maailma lõpuks, paradiisiks või pärapõrguks.                                                                                                                                                                 

Raskusi tuleb ikka ka ette. Näiteks toetuste küsimine on läinud viimasel ajal üha keerulisemaks, kuigi varem anti lootust vastupidiseks. Näiteks kui Leaderi programm Eestisse jõudis, oli peamine kuvand ning põhimõte, et anname raha teie endi kätte, jagage see innovaatilisematele ja parimatele, teie ju seal kohapeal teate-näete, kellel on seda kõige rohkem vaja. 

Lisaks on omavalitsuste ühinemine mõjutanud koostööd omavalitsusega. Peame olema taibukad ja ette planeerima, et otsida rahastamisvõimalusi. Kiita tuleb meie kandi ettevõtjaid, kes toetavad kohalikke sündmusi korraldavaid MTÜsid. Ettevõtete töötajad on ju paikkonna elanikud ja seega ka elu korraldajad.  

Tulevikku vaadates olen täiesti veendunult nõus Võrumaa heaolu foorumil välja öeldud mõttega: “Aastal 2030 peame hakkama paljudele inimestele, kes linnast maale elama tulla soovivad, lihtsalt ära ütlema!”

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.