Uudised

Linnalabor tutvustab mereäärseid unistusi

laine uudised-laine
29. september 2015

Linnalabor annab teada, et Tallinna kesklinna mereääre ideekorjele laekus 530 ideed, mis näitab selgelt, et tallinlased soovivad mereäärt rohkem kasutada, sinna paremini ligi pääseda ning seal mitmekesiselt aega veeta.

Linnalabor analüüsib parajasti laekunud ideid ja avalikustab peagi järeldused, kuid juba saab jagad suurt pilti, mis ideekorje tulemusel tekkis.

Kesklinna mereäärt nähakse mitmekesise vaba aja veetmise ja tegevusvabadusega avaliku ruumina, mis on eeskätt jalgsiühenduste ja ühistranspordiga vana-, kesklinna ja Kalamajaga hästi ühendatud. Russalkast Noblessnerini kulgeb suures osas mööda kaldapealset merepromenaad, mille kõrval on rattakiirtee nii igapäevaseks liikumiseks kui ka sportimiseks. Praegused arendamata alad – eeskätt Linnahalli ümbrus, Kalasadam ning Lennusadama ja Noblessneri vaheline ala – on aastaringselt atraktiivsed rekreatsioonikohad, kus kultuuriasutuste ja kohvikute kõrval leidub ohtralt tarbimisvaba ruumi ning kus lokkavad ajutised algatused ja kultuurisündmused. Kesklinnast saab Piritale ja Paljassaarde veetaksoga ning kesklinna mereääres leidub mitmeid kalastuskohti, paadilaenutusi, harrastusveesportlaste keskusi.

Mõned konkreetsemad näited väljajoonistuvates teemakihtides:

  • mereäärsed saunad, basseinid ja rannad: näiteks avalik disainisaun Göteborgi eeskujul Noblessnerisse koos avaliku basseiniga ning rohkem suplusrandu Linnahalli ja Lennusadama vahelisele mereribale;
  • avaliku ruumi “sisustamine” väikeobjektidega: suured kiiged, välitrenažöörid, ronimisseinad täiskasvanutele ja noortele; pinksilauad laste mänguväljakute juurde; pargimale; katusega piknikukohad püsigrillidega; maastikuskulptuurid; võrkpalli- ja korvpalliväljakud, rannavolleplatsid; liuväljak talvel uisutamiseks ja hokimänguks.
  • mereäärse ajaloo esiletoomine füüsilises ruumis: ajalooliste merevaadete fotogalerii õues; Kalasadama kandis kalakonservi töötoad sealse tööstusajaloo jäädvustamiseks; Admiraliteedi basseini äärde suur infotahvel Tallinna ja Tallinna lahe ajaloost; Linnahalli juurde mereäärsete tõmbenumbrite ja vaatamisväärsuste kaart; Russalka ranna ümbernimetamine Ingli rannaks.

Mis ideedest edasi saab?

Samal ajal ideekorje järelduste koostamisega saadame mereäärsetele maaomanikele kokkuvõtteid nende piirkonda puudutavate ettepanekutega. Maaomanikud saavad enda lemmikideed välja valida ja teostada. Näiteks Noblessneri kvartalisse tekib järgmiseks suveks  avalik lugemispaviljon ning avatakse otsetee Kalamaja parki. Lennusadam on samuti kogutud ideede elluviimisest huvitatud, lisaks kasutavad nad ideekorje saaki 2016. aastal toimuva merekultuuri aasta programmis.

Tallinna linnaplaneerimise amet on huvitatud meretallinn.ee kaardirakendusest ning võimalik, et see saab peagi linna üheks e-teenuseks elanikelt arvamuste ja ideede kogumiseks.

Tutvu esitatud ideedega meretallinn.ee

Rohkem infot:
meretallinn.ee
Eneli Rohtla
Ideekorje teavitaja
5559 3009
idee@linnalabor.ee