artikkel

Maailmaparandamine või mainekujundus? Mõlemat!

laine
Kertu Ruus 12. aprill 2021
Foto: Ardo Kaljuvee

Soraineni advokaadibüroo alustas tasuta õigusabi pakkumist ühiskonda parandavatele organisatsioonidele. Miks selline samm ette võeti, kirjutab Soraineni turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juht Kertu Ruus.

Jõudsime Sorainenis kohta, kus rahvusvaheline juhatus ütles: kõigil korralikel ettevõtetel on jätkusuutlikkuse strateegia, ka meil on aeg oma tegevust täpsemalt sihtida! Kui ettevõte teeb endale sellise strateegia, on see siis maailmaparandamine või mainekujundus? Olgem ausad, mõlemat. Tähtis on, et asi oleks päris.

Juhatuse soov oli igatahes siiras. Nad näevad, et jätkusuutlikkus ja ettevõtte sotsiaalne vastutus on töötajatele, eriti noortele oluline. Sellele on hakanud tähelepanu pöörama ka kliendid – on juhtumeid, kus Lääne suurfirmad küsivad meie soopoliitika kohta või nõuavad, et paneksime oma koostööleppesse sisse korruptsioonivastase klausli.

Strateegia tuleb meie DNAst

Soraineni jätkusuutlikkuse strateegia loomisel pidasime silmas, et see tuleks meie enda DNAst, mitte väljastpoolt. Tänaseks valminud strateegia tugineb kolmele alustalale.

Esimene sammas hõlmab kõike, mis seostub õigusega. Siia alla käib tasuta õigusabi andmine, seaduste paremaks tegemine (populaarse näitena tuleb kohe meelde parima ja halvima seaduse valimine, mille ruuporiks on Allar Jõks, aga ka näiteks koroona ajal tehtud ettepanekud seaduste kooskõlla viimiseks digiajastuga), töö katuseorganisatsioonides, tudengitele loengute andmine ning idufirmade kiirendites osalemine.

Anname nimelt endale aru, et kõige suurem mõju on meie tegevusel siis, kui me lööme letti oma parimad oskused. Kui lepinguõiguse asjatundja läheb parki koristama, saab ta värsket õhku ja teeb parki natuke puhtamaks, aga ühiskonnas on mõju suurem, kui ta koostab sama ajaga mõnele vabaühendusele olulised lepingud.

Tähtis on ka see, et advokaatidel on ekspertidena ühiskonnas suur mõju ja seda võiks hästi ära kasutada. Nad võiksid suu lahti teha, kui ebaõiglust või õiguslikku jaburust märkavad, ning mitte liiga palju võimalike pahandajate pärast pabistama, sest ka klientidel on alati parem äri ajada vabas ja õiglases ühiskonnas.

Teine sammas on heategevus. Sorainen ei anneta küll suuri summasid, aga on seda siiski igal aastal pisut teinud. Osaleme Annetame Aega programmis. Käime Teeme Ära talgutel. Jookseme kontorirotte. Seome oma peod heategevuslike korjandustega. Koroonajõulude ajal said kliendid kingituse asemel teate, et eelarve – mitte just kõige pisem summa – läks annetusteks.

Veel olulisem on see, mida teevad inimesed ise. Pole saladus, et advokaadid on kaunikesti jõukad, aga peab ütlema, et nii palju kui mina neid tean, nad ka annetavad palju. Keda innustavad oma panust andma koerad, keda noored Olümpiast unistajad, keda haridus. Firmas tervikuna tehakse samuti kampaaniaid, näiteks jõulude ajal ostab iga soovija oma raha eest lastekodulastele kinke.

Kolmas sammas kannab koondnimetust „see, kuidas me elame“. Siia alla käib loodust säästev eluviis – kontoris prügi sorteerimine, plastikust loobumine ja printeri vaikimisi kahepoolse trükkimise peale seadistamine (paberit ei lähe nagunii enam palju). Rohekontori poole liikumist võtame tõsiselt. Elame sihiga olla normaalne tööandja ja normaalsed inimesed, kes ei diskrimineeri ega ahista, maksab meestele-naistele võrdset palka, austab teisi rahvuseid ja lubab koeraga kontorisse.

Lisaks valisime välja mõned ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärgid, mis meile endale meeldivad ja on meie eluga kõige rohkem kooskõlas.

Tegevused konkreetseks

Mida me siis sel aastal ette võtame?

Pro bono nõu. Mullu loodud Shared Mission programmi raames anname aastas nelja riigi peale 100 000 euro eest tasuta õigusabi. Tegelikult oleme alati headele organisatsioonidele pro bono tööd teinud, aga nüüd niiöelda brändisime asja ära.

Vastutustundlike Ettevõtete Foorumi indeksiga liitumine. Liitusime eelkõige selleks, et ennast motiveerida, mitte kuldmärgise saamiseks.

Kontor loodussäästlikumaks. Palju on tehtud, praegu käib neljas riigis kontoripoliitika üle vaatamine. Näiteks ühekordne plastik on kõigist kontoritest välja praagitud, taastuvenergial jooksvaid kontoreid on hetkel kaks neljast.

Annetame Aega. Oleme liitunud algatusega, mis annab kõigile töötajatele ettevõtte kulul ühe päeva heategevuseks.

Heategevuslikud pisiideed. Näiteks algatused suvepäevadel (stiilis „kõigi rattaretkega liitunute nimel makstakse summa X vabakonnale“), oksjonid (paugupealt ära ostetud presidendiks kandideerimise lips ja muud paremad palad), käsitöö-kliendikingid.

Anna tegijatele platvorm

Mida me sellest protsessist õppinud oleme?

Esiteks, kõige suuremat mõju avaldad tehes seda, mida sa kõige paremini oskad.   

Teiseks, see pole halb, kui saavutad oma jätkusuutlikkuse strateegiaga nii heategevuslikke kui turunduslikke eesmärke. Põhimõte võiks aga olla: kõigepealt tegutse südames (ehk siis ettevõttes sees), siis reklaami seda väljapoole.

Kolmandaks, anna oma inimestele platvorm. Näiteks müüb meie Carri diabeedi-öökulle ja Mari organiseerib laste jõulupakke, Läti kolleeg Eva asutas vaimse tervise vabaühenduse. Üksinda ei pruugiks nad väga kaugele jõuda, aga töökaaslased tulevad alati kaasa. Vaimse tervise heaks koguti kolleegide abiga mõne päevaga 11 000 eurot, mille eest saavad lapsed 280 konsultatsiooni. Kui sul on tuntud inimesed, siis nende sõnal on kaalu. Seda ei tohi ära kasutada, aga heade eesmärkide eest seismiseks ju sotsiaalset kapitali kogutaksegi.

Shared Mission 2021 ootab projekte

Nagu kirjeldatud, pakume tänavu 100 000 euro väärtuses tasuta õigusnõu algatustele, mille eesmärk on maailma mis tahes uuenduslikul viisil paremaks muuta. Eriti ootame sellel aastal nii vaimse kui füüsilise tervisega seotud projekte.

Avaldusi võtame vastu kuni 18. aprillini ja kogu vajaliku info leiab meie kodulehelt. Küsige julgesti lisa aadressil probono@sorainen.com.

Sellel aastal ärgitas programmiga jätkama mullu saadud vitamiinilaks. Eelmisel aastal toetasime enam kui 20 projekti neljas riigis, tasuta õigusnõu jagas üle 40 advokaadi.

Fookus: Uuenduslikud projektid, mis aitavad elu meie ümber paremaks muuta – teie projekt võib olla seotud ükskõik millise eluvaldkonnaga, eriti teretulnud on tänavu tervisega seotud projektid. Hea meelega kaalume ka pikaajaliste partnerlussuhete loomist organisatsioonidega, mille eesmärgid meie omadega ühtivad.

Juriidiline vorm: Teretulnud on igasuguste organisatsioonide ja üksikisikute poolt teostatavad projektid – kandideerida võivad vabaühendused, ettevõtted või valitsusasutused, uuenduste algatajad ise või innovaatilistes projektides osalejad. Loodame programmi raames toetada ka mõnda idufirmat.

Asukoht: Projektid võivad olla nii kohalikud kui rahvusvahelised. Ideaalsed kandidaadid on algatused, mis hõlmavad kõiki Balti riike ja soovitavalt ka Valgevenet.

Eeldatav töömaht: Tasuta juriidilise nõustamise maht pole piiratud – lepime töö ulatuses omavahel kokku. Soovime aidata võimalikult paljusid organisatsioone, kuid tahame olla kindlad ka selles, et alustatud projektid jõuavad edukalt lõpule.

Juriidilised küsimused: Meie spetsialistid saavad pakkuda õigusnõu kõigis õigus- ja maksuküsimustes, alates organisatsiooni asutamisest ja lepingute sõlmimisest kuni andmekaitse ja intellektuaalomandi küsimusteni.