artikkel

Tulevikujuhid: Anna

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Anna Toots.

Kes sa oled ja millega tegeled? 

Minu nimi on Anna Toots. Oskar Lutsu loodud tegelaskujuga Toots ühendab mind see, et ka mul on kodus üks „Tootsi peenar“, kus lilled ja maitsetaimed läbisegi kasvavad. Niiviisi loovalt ja samas ka julgelt püüan iga päev elada.

Kümmekond aastat olen tegutsenud vaimse tervise valdkonnas, organiseerinud ja nõustanud, õppinud kuulamist, avatud ja haavatav olemist, tänutunnet ning puutunud kokku tugevate ja inspireerivate inimestega.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida? 

Loodan, et arenguprogramm juhatab mind huvitavate teemade juurde, mida uurida ja seeläbi ümbritsevat paremini mõista. Olen juba praeguseks kohtunud inimestega, kellelt inspiratsiooni ammutada ja õppida. Loodan end proovile panna, võtta aega eneseanalüüsiks ning õppida paremini tundma enda tugevusi. Loodan arendada muutustega toimetuleku oskust ja oskusi ettevõtlikult tegutseda. Ja kõige selle kaudu olla eneseteadlikum ja enesekindlam.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha? 

Kui olin väike tüdrukm rääkis ema mulle loo poisist, kellel ei olnud sõpru. Varem oli tal olnud hulk sõpru, aga ta kaotas nad, sest solvas üht, kiusas teist, kakles kolmandaga. Kui tal üksi igav ja kurb hakkas, soovitas ema tal lüüa aia sisse nael iga korra eest, kui ta kellelegi haiget tegi. Aed sai naelu täis. Järgmiseks lubas ema iga vabanduse ja hea sõna eest ühe naela aia seest välja tõmmata. Ei läinud kaua, kui poiss oli kõik naelad aia seest kätte saanud. Nüüd viis ema poisi aeda lähemalt vaatama. Naeltest olid aia sisse sügavad jäljed jäänud.

Mulle meeldivad terviklikud inimesed oma hea ja pahupoolega. Ja mulle meeldivad inimesed, kes mõistavad oma tegude tagajärgi ja vastutavad nende eest. Ma soovin elada Eestis ja maailmas, kus jagub tähelepanelikkust, julgust unistada ja elada, hoolimata maailmas levivatest hirmudest.

Mulle tundub, et maailmas, kus napib usaldust ja austust, võib kuluda kogu energia enese eest seismisele. Alles siis, kui mure turvalisuse pärast kahaneb ja saab võtta vastutust enama eest kui isiklik elu, võib näha sotsiaalset innovatsiooni ja kogukonna arengut.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

Muutusele aitab kaasa, kui mõtestada lahti väärtusi, mis toetavad vastutustunnet oma tervise eest, aktiivset rolli kogukonnaliikmena, sotsiaalset usaldust ja ettevõtlikkust. Pean enda vastutuseks näha inimestes ja protsessides potentsiaali ja luua võimalusi vaimse tervise teenuste abil märkamiseks, toetamiseks ja suurema heaolu loomiseks laiemalt.

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid

Raamatutest soovitan Amy Cuddy „Kohalolu. Kuidas olla kõige raskematel hetkedel eneses kindel“ ja Brené Browni „Julgege juhtida. Julge töö rasked vestlused. Suured südamed.“

Seriaalidest inspireeris hiljuti Taani seriaal „Borgen“ („Võimu kants“).

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.