artikkel

Tulevikujuhid: Katre

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Katre Tatrik.

Kes sa oled ja millega tegeled? 

Kui ma olin seitsmeaastane plika ja mul paluti koolis tulevikumasin joonistada, panin oma harali sõrmed paberile ja vedasin rohelise pliiatsiga nende ümber rasvase joone. Esiti ei tahtnud õpetaja mõista, mida see tähendab, ülesanne oli ju joonistada masin. Ma selgitasin innukalt: tulevikus käivad kõik inimesed käte peal, et ökoloogilist jalajälge vähendada!

Sealt edasi tegid spetsialistid minuga koolis ja ülikoolis imelist tööd ning pärast õpinguid maksti mulle juba palka teadusteemade populariseerimise eest. Eesti haridussüsteem on imeline!

Praegu püüan, lisaks igapäevasele kommunikatsioonitööle pangas, käima vedada MTÜ-d Tarest Saunani. Teen seda Järvamaal Koerus oma vanavanaema Anna ostetud eestiaegses talus. Unistan sellest, et ühel ilusal päeval tegutseb talu maakividest kõrvalhoones kogukonnaküün, kus pööratakse tähelepanu loodushoiule ja tasakaalus elule, õpitakse ja harjutatakse üheskoos säästvaid renoveerimisvõtteid.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida? 

Liitusin programmiga, et teada saada, mida vabaühendus endast päriselt kujutab ja õppida, kuidas on võimalik selle kaudu maailma paremaks muuta. Kuna suured asjad saavad alati alguse väikestest, siis vähem idealistlik ja rohkem egoistlik põhjus programmis osalemiseks on isiklik areng.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha? 

Targem tasakaal keskkonna ja inimese vahel.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

Olen alustanud tasakaalu otsimist iseendast ja see ei ole sugugi kerge. Või mis siin ilustada: tasakaalu leidmine enda mugavaste ja keskkonna heaolu vahel on teinekord ikka paganama raske. Usun, et muutust aitab luua aus ja argumenteeritud arutelu ning olemasolevate valikute ühine mõtestamine, lahenduste otsimine kogukondlikult.

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?

Üks vana grusiin ütles mulle kuskil Kaukaasia mägedes, et õnneks ei ole vaja uut külmkappi, vaid õhtuks sooja suppi ja sõpra, kellega seda jagada.

Lisaks selle vanamehe elutarkusele käib minuga juba ligi kümme aastat kaasas ka roheline matkasaabastega kohvitass, mis ütleb: „Tee, mida sa armastad. Armasta, mida sa teed.“

Need mõtted on aidanud mul elu virvarris aeg-ajalt meelde tuletada, mis päriselt tähtis on ja julgen nende meelespidamist soovitada ka teistele.

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.