artikkel

Tulevikujuhid: Liis

laine
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

2020. aasta suvehakul alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi esimene lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Liis Härma.

Kes sa oled ja millega tegeled? 

Mina olen Liis ja olen kolmandas sektoris alles oma tee alguses. Olen viimasel ajal palju kuulnud, et erasektorist tulevad kolmandasse sektorisse need, kes seal hakkama ei saa, kuid arvan, et minu kohta see väide paika ei pea. Olen juba pikka aega tundnud, et ma ei soovigi enam lihtsalt “hakkama saada”! Tajun, et mu jõud ja energia on juba juba aastaid liikunud valesse kohta ning sellest energiast võiks palju rohkem olla kasu neil, kes enda eest seista ei suuda.

Olen töötanud projektijuhina erinevates valdkondades ja kogenud, et minu jaoks ei ole ükski valdkond keeruline. Kui ei tea, siis teen teema endale selgeks. Kui ei oska, siis uurin ja kohanen. Meil on võimalik elus mitmeid teid valida ja erinevaid karjääre kogeda – arvan, et olen juba oma viiendas karjääris. Pole välistatud, et kunagi olen hoopis talunik või restauraator. Hetkel proovin leida tasakaalu vaakumkanalisatsioonide ja vaimse tervise projektide vahel ning loodan ühel hetkel suure sammuga erasektorist välja astuda.

Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida? 

Sellel hetkel, kui otsustasin, et soovin oma eluteed muuta, hakkasid uksest ja aknast saabuma vihjed, millist sammu järgmisena astuda. Puutusin kokku erinevate probleemsete lugudega perekondade ja laste teemadel ning hakkasin otsima uusi võimalusi nendesse  teemadesse süvenemiseks. Sattusin Vabaühenduste Liidu lehele ja juba järgmisel hetkel liitusin programmiga, kus olin ainuke, kellel ei olnud organisatsiooni-tausta.

Paar esimest koolituspäeva mõtlesin, kas ma olen ikka õiges kohas, kas olete kindlad, et te mind valides midagi sassi ei ajanud. Ma olen suhteliselt impulsiivne inimene ja paljud otsused tulevad sageli väga kiiresti ning puhtalt kõhutunde põhjal. Arenguprogrammiga liitudes kõnetas mind väga kompetentsimudel, tänu millelele sain hea ülevaate oma oskustest ja samaaegselt tajusin kohe, kuhu ja kui kiiresti on mul võimalik edasi  liikuda. Selline mõõdetavus on minu jaoks uudne lähenemine, kuid aitab mul palju paremini oma ideid, plaane ja oskuseid struktureerida.

Viimane ongi minu kõige nõrgem koht ning loodan, et programmi lõpuks on mul lisaks tutvustele, koostöövõimalustele ja teadmistele olemas lahendused, kuidas oma era- ja tööelu tasakaalus hoida, oma tugevustele toetuda ning enam mitte kunagi läbi põleda.

Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha? 

Soovin näha võimekaid ja ühtseid kogukondi, mis suudavad täita ühiskonna tühjad ja nõrgad kohad. Utoopiline, eksole! Eeldan, et ma ei ole oma unistustes üksi ning kavatsen üles leida kõige kirglikumad kaasamõtlejad ning nende toel “sinisilmselt” meie miniriigis seda muutust luua.

Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?

Kui me muudame ennast, muutub alati ka maailm meie ümber!

Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu sulle oluline mõjutaja, mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?

Mind on kõige rohkem mõjutanud inimesed minu ümber, kellega olen hetkeks või pikema perioodi vältel kokku puutunud, koostööd teinud, elupinda jaganud, valu tundnud, koos midagi erilist kogenud. On hetki, kus need inimesed on ühe lause või soovitusega mind terve edasise elu toetanud ja inspireerinud. Praeguses eluetapis olen mõistnud, et kõige inspireerivam enda jaoks olen mina ise. Ennast elu erinevates etappides defineerides olen avastanud, et ma ei ole teinud vigu. Mul on enda kohta veel nii palju avastada, ma olen võimas ja suuteline oma elu ise looma selliseks nagu ma seda vajan. Ja ma armastan filme! Need suudavad tungida sügavale südamesse ja annavad mulle tohutu energia.

Vaata lisa tulevikujuhtide arenguprogrammi kohta.