artikkel

Tundmatust külast tunnustusteni

laine
Kristel Kadapik 9. märts 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Ühiselt ette võtmisest kirjutas Kristel Kadapik Viskla Külaarendamise Seltsist.

Viskla on 88 elanikuga küla, kus enamik talusid on üle saja aasta vanad. 2000. aastatel hakkas küla noorenema, tuldi tagasi juurte juurde ning asustati tühjana seisnud hooned. Külaelu edendamisega alustasime 2004. aastal ja 2005. aastal loodi MTÜ Viskla Külaarendamise Selts. Seejärel on tundmatu küla teinud endale nime ka väljaspool Kose valda.

2009. aastal hakkasime ehitame Viskla külakeskust, mille projekti omaosaluse saime kokku tänu Viskla küla elanikele, headele sõpradele ja annetajatele. Omaosaluse kokkusaamiseks korraldasime laatasid ja tegime kohvikuid. Meisse usuti. Avasime keskuse 2013 ning see toimib külaelanike vabatahtliku töö abil.

Meie traditsioonid on pikaajalised. Üheskoos võetakse vastu uut aastat, üheskoos tehakse kokkuvõtteid eelmise aasta tegemistest, üheskoos tunnustatakse vabatahtlikke ja kingitakse külas sündinud beebidele puust lusikad. Vabariigi aastapäeval on külavanema pidulik vastuvõtt, lisaks tähistame kalendritähtpäevi, nagu vastlapäev, naistepäev, volbripäev, heakorratalgud, jaanipäev, emadepäev, hingedepäev, mardipäev, isadepäev, kadripäev. Iga kuu kolmandal pühapäeval on pannkoogilõuna.

Visklas viiakse ellu kõik hullud ideed ja tuuakse ka üheksa kilomeetri kauguselt õlal kandes koju võiduks saadud lipumast. 2015. aastal saime suure üllatuse osaliseks, kui pälvisime Harjumaa aasta küla tiitli. See oli meie tegemistele suur tunnustus.

2018. aastal avasime EV100 sünnipäevakingiks kiikla, kus saab 100 inimest korraga kiikuda. Enamik kiikesid on Viskla küla meeste töö. See ettevõtmine tunnistati Harjumaa aasta teoks 2018.

Viskla tegemistesse panustavad külas kõik, lastest eakateni. Külakeskuse avamisüritusel esinesid lapsed ja meie küla 90-aastane memm. Jõudumööda osalevad kõik heakorratöödes. Pannkoogilõunatel on täiskasvanud köögis ja lapsed võtavad ettekandjatena tellimusi vastu.

Aktiivsete kodanike mureks on see, kui vabatahtlikust tööst väsitakse ja uusi inimesi peale ei tule. Samas oleme sihid endale ise seadnud, olgu külakeskuse ehitamise või kiikla rajamise. Et kohalik elu oleks ägedam, oleme loonud traditsioonid, osalenud valla korraldatud üritustel. Teeme seda eelkõige selleks, et meil endal ja meie lastel tore oleks.

Tulevikku vaadates unistame, et põlvkondade järjepidevus külas jätkuks ja meie lapsed viiksid külaelu ja traditsioone edasi. Ükski küla ei ela ilma seal elavate inimesteta, kes tahavad koos midagi iseenda jaoks teha ja end oma kogukonnas hästi tunda. Väljaspool Tallinna on elu. Tuleb olla ise hakkaja ja nautida oma tegemisi ning maal olemise rahu ja looduse võlu.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.