artikkel

Vabakond – kui nutikas oled aastal 2018?

laine
Liia Ringo 15. jaanuar 2018
Foto: Alari Rammo
Digilahendused, e-oskused, infotehnoloogia. “Milleks MULLE seda kõike vaja, ma pole üldse IT-inimene!” arvab ilmselt nii mõnigi. Liia Ringo kirjutab, et maailm kihutab digilahenduste innuka kasutamise poole ning tahes-tahtmata tuleb ka vabaühendustel oma sammupikkust kohandada. Ikka selleks, et sõnumid mõjusad oleksid ning rohkem jõuaks.

Sügisel said EMSL-i eestvedamisel hoo sisse digitöötoad

Septembrist märtsini korraldab EMSL veebiseminari formaadis töötube, et vabaühendused digioskustes – arvutiprogrammide ja nutirakenduste kasutamises – pädevamaks saaksid ning uusi oskusi üha kindlamalt oma igapäevatöös kasutaksid. Osalema ootame kogukonna aktiviste, juhatuse liikmeid ja vabatahtlikke kõikjalt Eestist. Koolitused on KÜSKi toel tasuta.

Kui augusti alguses uuris EMSL veebiküsitluses vabaühendustelt nende huvi ja vajaduste kohta, selgus 110 vastaja tagasisidest, et huvi digiteemade vastu on suur – vähemalt 99% vastanutest leidis töötubade programmi võetud teemade seast selle, millega sooviksid rohkem tegelda.

Ajakirja ilmumise ajaks on mitu töötuba juba toimunud (teemadeks näiteks e-riik, turvalisus, esitlusoskused, dokumendihaldus) ning osalejate tagasiside on olnud positiivne. Ehkki füüsiline seminariruum paikneb Tallinnas, annab veebiseminar võimaluse viia end uute oskustega kurssi ka pealinna reisimata – näiteks oma töökohal, kodus või mujal mugavas paigas, kus käepärast on arvuti ja olemas stabiilne internetiühendus.

Osavõtjaid ongi olnud enam just nendest piirkondadest, kuhu temaatilised koolitused sageli ei pruugi jõuda ning kust Tallinna seminarile tulek oleks huvilisele ilmselt ka kõige enam aega ja kulutusi nõudev, näiteks Põlvamaalt, Läänemaalt, Jõgevamaalt ja ka saartelt – Hiiumaalt, Saaremaalt, Vormsilt ja isegi Ruhnust! Oleme omalt poolt samuti kombanud digimaailma avarust ja võimalusi, sest paaril korral on ka koolitajad veebiseminari ajal paiknenud hoopis pealinnast eemal oma kodupiirkonnas.

Need, kellele aeg ei ole sobinud või kel on tekkinud huvi koolitust tagantjärele üle vaadata, saavad salvestusi omal käel uurida. Detsembrist märtsini võtame muu hulgas ette järgmised teemad: sotsiaalmeedia, poliitikakujundamises osalemine, ühisloome, info koondamine ja ürituste korraldamine.

Nii ajakava, teemad kui ka salvestused leiad www.heakodanik.ee/digivoimekus/ajakava.

Kolm on juba seltskond!

Veidi üle poole vastanutest (51%) märkis suvises küsitluses, et soovib digitöötoas osaleda just endale mugavas kohas, suur osa (39% vastajatest) eelistaksid uusi oskusi omandada maakonnakeskuses koos teiste vabaühendustega, kes samas piirkonnas tegutsevad. Et lisaks väikesele keskusele Tallinnas tekiksid hubased piirkondlikud ühisvaatamise kohad, kus on hea võimalus ka üksteisega paremini tutvuda, saab kaasa mõelda ja initsiatiivi näidata iga vabaühendus.

Kindlasti on sinu kodupaigas mõni saal, vaba arvutiklass või muu avar suure ekraaniga ruum, mida saab hõlpsalt seminaripaigaks kohandada. Oluline on, et ruumis oleks piisavalt valgust, toimiv internetiühendus, laudu-toole-istumispatju võimalikult mugavaks tööks ning vähemalt mõned pistikupesad sülearvutite ja nutitahvlite laadimiseks. Võimalusel kaasa ettevalmistustesse ka mõni IT-teadjam osaleja, et kontrollida, kas ühisvaatamispaigas andmesideühendus töötab, kas juhtmeta interneti paroolid on olemas ning võrk külaliste isiklike arvutitega ligipääsetav, kus on võimalus arvutit laadida, kuidas ühiskuulamiseks kõlareid seadistada jne. Seejärel kutsu maakondliku arenduskeskuse või muu suhtlusvõrgustiku kaudu ka teised seltsi, et ühisõppimiseks tingimused luua ja koosviibimine ehk ka kohvi-koogi-suupistetega hubasemaks muuta. Töötuba saate jälgida reaalajas või siis kohtute hoopis selleks, et salvestused koos uuesti üle vaadata ja teineteist toetades kohe ka katsetada.

EMSL on koostöös maakondlike arenduskeskustega vajadusel samuti abiks, et digiseminarid võimalikult sujuvalt ka teistes Eesti piirkondades toimuda saaksid – kas siis kaasamõtlejatega kokkuviimisel, tehnilise toega nõustamisel või muude kogemuste jagamisel.

Head katsetamist ja kohtume taas digitöötubades!

Eesootavate digitöötubade ajakava

 

N 25.01.18  14.3017.00  Raamatupidamise korraldus vabaühenduste juhtidele (BudgetMatador)

N 1.02.18 kell 12.3014.00 Kuidas e-lahenduste abil poliitikakujundamises ja seadusloomes kaasa rääkida? (Eesti Koostöö Kogu)

N 15.02.18 kell 1517 Digikommunikatsioon ürituste korraldamisel (Liisi Toom, Persoonibrändi Agentuur) ja e-lahendused operatiivseks navigeerimiseks; (Kristiina Kerge, Let’s do it World)