artikkel

Kogukonnapraktika kutsub liituma uusi vabaühendusi

laine
21. august 2017
Foto: Alari Rammo

Kohe-kohe algab kogukonnapraktika uus hooaeg, et juba viiendat aastat koolinoored kohalikesse vabaühendustesse päriselt asju ära tegema viia ja esimest kodanikuaktiivsuse kogemust anda. Ootame uusi ühendusi programmiga liituma, noortele praktikakohti pakkuma ja oma organisatsiooni uusi tuuli tooma.

Kogukonnapraktika idee on lihtne: õpilased löövad mõne nädala jooksul umbes 15 tunni jagu kaasa enda valitud organisatsiooni tegevustes, täites mõnd endale jõukohast ja huvipakkuvat ning vabaühendusele vajalikku ülesannet. Nad näevad, kuidas sünnib ja toimib kodanikualgatus, saavad teada, milliseid ühiskonna probleeme vabaühendused lahendavad ning miks nad seda teevad. Vabaühenduses toetab neid praktikajuhendaja ning koolis ühiskonnaõpetuse õpetaja, kes aitavad praktilised ja teoreetilised teadmised ning kogemused üheks tervikuks siduda.

“Noortega töötamine inspireerib ja toob meile organisatsiooni uusi ideid.”

Maili Metssalu MTÜst Loomeruum

Vabaühendused saavad rohkem tehtud

Vabaühendusele annab praktika hea võimaluse tutvustada noortele oma organisatsiooni ja selle tegemisi seestpoolt, saada noortelt ideid, kuidas ühendus võiks paremini ühe või teise eesmärgini jõuda ning noorte abiga midagi vahvat ja vastastikku kasulikku ära teha. Paljudes vabaühendustes on rõõmustatud selle üle, et praktikandid aitavad neil päriselt tööd teha ja muutusi saavutada. Näiteks on noored korraldanud sündmusi, pakkinud ja jaganud toiduabipakke, osalenud värbamisprotsessis, hoolitsenud laste ja loomade eest, kogunud annetusi, viinud läbi küsitlusi, otsinud sponsoreid, loonud andmebaase, jäädvustanud sündmusi videotes ja fotograafidena, puhastanud matkarada ja aidanud veel väga mitmel eri moel.

Sageli on tekkinud pikaajalisemadki koostöösuhted, kus ühing on praktikandi näol saanud endale uue vabatahtliku, liikme või lausa töötaja. Nii saab kohalik kogukond juurde hulga teadlikumaid noori, kes kodukoha arengus kaasa tahavad rääkida.

Kuidas kogukonnapraktika programmil eelmisel aastal läks ja kui palju ikka tegelikult ära tehti, saab lugeda eelmise hooaja kokkuvõttest.

„Kogukonnapraktikaga saan kaasata noori kogukonna arendamisse.“

Leini Vahtras Sära Silma programmist

Juhendajad ja õpetajad kogunevad kogemusi jagama

Et kogukonnapraktika juhendajad ja õpetajad oskaksid noori tõhusalt juhendada ja neile kodanikuühiskonnast väärt kogemuse anda, koguneme 20. septembril jagama seniseid kogemusi, üksteiselt õppima ja kasulikke meetodeid katsetama. Ka uued liitujad on hooaja avamisele väga oodatud. Täpsema info leiad siit.

„On hea noortega koos tulevikku vaadata, kuulata nende nägemusi ja arusaamu igapäevaelus toimetulekuks ja nende üle arutleda.”

Eha Võtti Rakvere Toidupangast

Kuidas programmiga liituda?

Kogukonnapraktika programmiga on algava õppeaasta eel liitunud üle 20 kooli üle Eesti. Sellest sügisest liigume edasi uutesse koolidesse ja piirkondadesse Põlva-, Valga- ja Ida-Virumaal ning Saare- ja Hiiumaal. Programmi ja vahva kogukonnaga on oodatud liituma kõigi maakondade vabaühendused, sest soovime, et noored kõikjal Eestis saaksid võimaluse ja kogemuse kodanikualgatustes kaasa löömisest.

Rohkem infot programmi kohta leiad kogukonnapraktika kodulehelt.

Küsimuste korral võta ühendust programmi koordinaatoritega:

Aljona Galazan, 5668 9070, aljona@heakodanik.ee / Ida-Virumaa, Jõgevamaa, Põlvamaa, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Võrumaa и по-русски

Helen Talalaev, 5649 9330, helen@heakodanik.ee / Harjumaa, Järvamaa, Läänemaa, Lääne-Virumaa, Pärnumaa, Raplamaa, Saaremaa, Hiiumaa

Kogukonnapraktika programm on Haridus- ja Teadusministeeriumi Noortegarantii osa ja seda rahastatakse 2015-2018 aastatel haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames.