Uudised

Aasta loomasõbralik tegu on algatus muuta loomakaitseseadust

laine uudised-laine
5. november 2020

Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) poolt korraldatud internetihääletusel valiti 2020. aasta loomasõbralikuks avaliku tähelepanu pälvinud teoks Riigikogu liikme Andrei Korobeiniku algatus muuta loomakaitseseadust. Aasta loomavaenulikuks teoks hindasid hääletajad Paide noorte teo, kus poisid mängisid siiliga jalgpalli ja tapsid ta julmal viisil.

„Sellel aastal tõid valijad välja, et valiku tegemine oli väga raske. Kõik hääletusele pandud loomasõbralikud teod on väga positiivsed ning kõik loomavaenulikud teod äärmiselt julmad. Kuid sellele vaatamata said võitjad teiste ees suure edumaa,” kommenteeris ELSi juhatuse liige Jana Adamsons. Kokku osales hääletusel ligi kolm tuhat inimest. 

Loomasõbraliku kategooria võitja, loomakaitse seaduse algatus, kogus 57% häältest. „Selle aasta sõbralik tegu on kindlasti midagi, millest saab kasu suur arv loomi ja loodame, et see aitab kaasa parema loomapidamiskultuuri tekkimisele. Inimesed väga ootavad loomakaitseseaduse muutmist. Kuid ka teised positiivsed teod ei jää oma olulisuse ja südamlikkuse poolest esimesele alla. Ka need on heaks eeskujuks ja kahtlemata aitavad meie ühiskonnal areneda loomasõbralikumaks kohaks,” lisas Adamsons.  Teise koha pälvis Politsei- ja Piirivalveameti ja Päästeameti tubli töö hädas loomade aitamisel, mille kasuks otsustasid 23% valijatest. Maanteeameti tegevus, mis on aidanud kaasa metsloomade turvalisuse tagamisele sai 17% häältest.

Täna andsid Seltsi esindajad Riigikogus 2020. aasta loomasõbraliku teo tunnustus üle Andrei Kororbeinikule. Sellel suvel uuris Riigikogu liige oma sotsiaalmeedia lehel inimestelt milliseid muudatusi vajab loomakaitseseadus. Kogus kokku ka inimeste ja organisatsioonide ettepanekud. Hetkel tehakse tööd muudatuste suunas. Korobeinik märkis, et esimeseks initsiatiiviks on üleriigilise lemmikloomaregistri loomine. Tema sõnul jäi töösse praeguse seisuga kokku 15 ettepanekut, nendest suur osa tunduvad üsna realistlikud. „Seaduse vastuvõtmine on võimalik vaid siis, kui erinevate poliitiliste jõudude vahe toimib koostöö. Tundub, et loomakaitse teemadel on koostöötahe täiesti olemas,” lisas Andrei Korobeinik.

Selle aasta loomavaenuliku kategooria kandidaadid on kõik äärmiselt julmad ja kindlasti on need teod riivanud paljude inimeste õiglustunnet. 2020. aasta loomavaenulikuks teoks valiti ülekaalukalt Paide noorte tegu, mille käigus tapeti siil. Lausa 57% hääletajatest leidis, et tegu on kõige loomavaenulikuma teoga. Teiseks jäi Hiiumaal toimunud rebase tapmine (25%) ja kolmandaks hääletas 16% valijatest Haapsalus piinaval viisil tapetud kassi juhtumi. 

Eesti Loomakaitse Selts tänab kõiki hääletajaid ning soovib palju õnne ja edu loomasõbraliku teo võitjale, Andrei Korobeinikule. Selts loodab, et loomavaenuliku teo toimepanijad saavad aru oma teo julmusest ja on valmis õppima loomi austusega kohtlema. 

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel.

Lisateave:
Geit Karurahu
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
+372 55505009 
geit.karurahu@loomakaitse.ee