artikkel

Avanes rahvaalgatus.ee

laine
8. märts 2016
Foto:

Avanes Riigikogule kollektiivsete pöördumiste esitamise veebikeskkond rahvaalgatus.ee.

Arutelude ja pöördumiste keskkond rahvaalgatus.ee on kõigile kodanikele kasutamiseks ja testimiseks avatud. Veebilehel saad kavandada ja esitada Riigikogule ühiseid ettepanekuid Eesti elukorralduse parandamiseks. Selleks on vaja koguda ühisloomes koostatud algatusele vähemalt 1000 digiallkirja ja pöördumine Riigikogule saata.

“Kui seni pidi pöördumise esitamiseks koguma allkirju paberil või edastama digiallkirjad mälupulgal,  siis uus keskkond lihtsustab tunduvalt  kollektiivsete pöördumiste esitamist Riigikogule,” selgitas Eesti Koostöö Kogu juht Teele Pehk. “Uus veebikeskkond on hetkel veel testversioonis ja ootab kasutajate tagasisidet, et see täielikult töökorda saada,“ lisab Pehk. Juhendvideo leiad siit: https://youtu.be/za230fHP6pg

Kollektiivsete pöördumiste esitamine Riigikogule ehk petitsiooniõigus on Eestis jõus alates 2014. aasta kevadest kui Riigikogu seadustas Rahvakogust lähtuva sellekohase ettepaneku. Praeguseks on esitatud 14 pöördumist, millest kaks on saanud seaduseks.

E-Riigi Akadeemia ekspert ja kollektiivsete pöördumiste seadustamise üks eestvedajaid Liia Hänni paneb kõigile südamele: „Ühiskonnas olulised teemad tuleb kõigepealt põhjalikult läbi arutada ja alles seejärel kollektiivsele märgukirjale oma toetusallkiri anda. Siis on palju suurem tõenäosus, et rahvaalgatuse korras esitatud ettepanek teoks saab.“

Rahvaalgatus.ee platvorm võimaldab probleemi tõstatada, selle üle arutelu pidada, ühisloomes pöördumise koostada ja koguda toetusallkirju. Toetusallkirja saab anda üksnes vanem kui 16 aastane Eesti alaline elanik. Riigikogule edastamiseks peab pöördumisel olema vähemalt 1000 toetusallkirja. Veebikeskkonnas saab ettepanekuid esitada ja arutelusid pidada eesti, vene ja inglise keeles, kuid Riigikogule peab pöördumise esitama riigikeeles.

Rahvaalgatus.ee platvormi on püsti pannud ja seda haldab Eesti Koostöö Kogu koostöös Riigikogu Kantseleiga. Platvorm on ehitatud sihtasutuse Teeme Ära! loodud kogukondliku otsustamise vabavara CitizenOS.com-i kasutades. Arutelusid ja ühisloomet võimaldava rahvaalgatusplatvormi loomine on riikliku prioriteedina Eesti avatud valitsemise partnerluse 2014 – 2016 tegevuskavas.  

Rohkem infot:
Teele Pehk
Eesti Koostöö Kogu tegevjuht
teele.pehk@kogu.ee
+372 5810 0478

Katerina Danilova
Citizen OS kommunikatsiooni konsultant
katja.danilova@gmail.com
+372 5918 5990