artikkel

E-riik tuulte ja tormide kiuste

laine
Tanel Tiisler 2. märts 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Kodanikuaktivismist väiksemas kohas mõtiskles Tanel Tiisler SA Läänemaast.

Kuidas elab kodanikualgatus väiksemates paikades? Minu hinnangul ta just väiksemates paikades kõige tugevam ongi. Mida väiksem koht, seda kindlamalt see esile kerkib. Maainimene varubki tikud ja küünlad, mootorsae ja generaatori, sõidab autoga, mis ei karda kinnituisanud teid, ning loodab vajadusel pigem iseenda ja oma kogukonna peale. 

Kodanikualgatuse korras on saanud tehtuks mitu asja, mille puhul suures linnas mõeldakse, et “ju keegi teine teeb”. Kui midagi on vaja, siis leitakse vahendid ja kasvõi õhinapõhiselt tehakse väga palju ära. Võibolla ei paistagi see eriti väljapoole, aga seltsielu, omavaheline suhtlemine ja lugematutest algatustest osavõtt on provintsielu lahutamatu osa. Võimalusi oma aja sisustamiseks on palju, pigem jääb vajaka ajast endast. 

Ka paarikümne kilomeetri pikkused vahemaadki pole takistuseks – kulub ju nende läbimiseks tihtipeale isegi vähem aega kui suures linnas vaid paarile-kolmele kilomeetrile. Ühistransport käib küll harva – aga kui paljud ka Tallinnas sellele siiski isiklikku sõiduvahendit eelistavad?

Hoolimata tuultest, tormidest ja kaableid närivatest rottidest on Eesti endiselt e-riik. Me võime küll aeg-ajalt nuriseda, et internetiühendus mõnes talus või ka külas toimib kehvasti või puudub sootuks, kuid siiski on meie väikese riigi tugevus selles, et suhtluseks välismaailmaga on meil ühed parimad tingimused nii Euroopa kui ka kogu maailma kontekstis. See omakorda soodustab nii maal töötamist kui ka aktiivse kodanikuna ühiskonnaelus toimetamist. 

Aktiivsel kodanikul on väikses kogukonnas lihtne. Teda märgatakse, tema tegusid hinnatakse. Võimalusi ennast tõestada, saavutada oma ringkonnas tuntus ja lugupidamine jätkub nii ettevõtluses, vabatahtlikus töös kui ka poliitikas.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.