artikkel

Eesti esimestel annetamistalgutel koguti üle 128 000 euro

laine
16. detsember 2019
Foto:

3. detsembril toimusid Eesti esimesed annetamistalgud, mille raames toimus üle Eesti 111 kampaaniat ja üritust. Talgutel osalenud vabaühendustele annetati rohkem kui 128 000 eurot, mis sisaldab Swedbanki poolt “Ma armastan aidata” keskkonnas kahekordistatud annetusi.

Esimeste talgute kohta märkimisväärne rahasumma on rõõmustav, kuid lisaväärtuse annavad päevale talgujuhtide jagatud positiivsed emotsioonid. 

Paljud tõid välja uute annetajate leidmist ning rõõmsaid taaskohtumisi poolehoidjatega. Näiteks Türi Kogukonnaselts selgitas, et nende jaoks olid annetamistalgud uus olukord ja et nad sidusid selle avatud uste päevaga. Korraldajaid rõõmustasid nii kogutud toetus kui ka tekkinud kogukonnatunne. 

Mitmetele ühendustele olid annetamistalgud esimeseks korraks annetusi koguda. Võimlemisklubi Pärli sõnul üllatas neid kõige enam algselt loodetust suurem keskmiselt iga annetaja kohta kogutud summa. Lisaks rahale jõudis paljude ühinguteni rohkelt positiivset tagasisidet ning toetusavaldusi.

Mitmel puhul leidsid vabaühendused esmakordse annetuste küsimisega kindlust, et nende eesmärk kõnetab inimesi, kes tahavad ka oma toetusega õla alla panna. Üliõpilaskonna Sihtasutus tõi välja heameelt, kui paljud inimesed olid valmis annetama ning väljendasid positiivset hinnangut ühingu tegevusele. Eriolümpia Eesti Ühenduses rõõmustati õppetunni üle, et annetuste kogumise üle pole vaja häbi tunda – see võib hoopis luua tihedama sideme poolehoidjatega.

Edukad olid eelkõige need talgukorraldajad, kes toetajatega avatult ja aktiivselt suhtlesid ning selgelt välja tõid, mille jaoks nad annetusi koguvad. Minu Unistuste Päev pani konkreetse eesmärgi – aasta suurima unistuste perepäeva kulude katmine. Samuti näitas nende kogemus, et pidev tagasisidestamine annetajatele on väga oluline, näiteks andsid nad jooksvalt teada, kui palju raha on juba kogutud ja kui palju veel vaja koguda, et eesmärk saaks täidetud. See aitab tekitada positiivset hasarti. 

Heategevusfondi Naeratuse Eest sõnul oli kõige rõõmsam ühine tegevus ja poolehoidjate kaasamine. Nii jõuab info ja mõju heategevusest rohkemate inimesteni. Fond soovitab sõltuvalt tegevustest olla annetamistalgute päeval sotsiaalmeedias võimalikult aktiivne ja oma tegemiste kohta postitada. Eestimaa Looduse Fond tunnetas, et ühiskond oli annetamistalgute ajal ühel lainel, mistõttu oli lihtsam annetusi koguda.

Annetamistalgutel ette võetud tegevused näitasid muuhulgas, kui palju võimalusi on heategevuseks. Annetuste kogumiseks toimus talgupäeval oksjoneid, laatu, kontserte, sotsiaalmeedia- ja tänavakampaaniaid. See andis igale inimesele võimaluse leida endale sobiv algatus, annetuse summa ja annetamise viis.

Annetamistalguid veab eest Vabaühenduste Liit koostöös Vabariigi Presidendi Kantselei ja maakondlike arenduskeskuste võrgustikuga. Järgmised annetamistalgud toimuvad 1. detsembril 2020.