Uudised

Eesti Loomakaitse Selts: Ära ehmata loomi ilutulestikuga!

laine uudised-laine
20. detsember 2021

Ilutulestik on lõbus ja põnev viis pühade tähistamiseks, kuid loomade jaoks see kahjuks nii meeldiv ei ole. Eesti Loomakaitse Selts (ELS) ja Tallinna linn kutsuvad üles mitte laskma eraviisiliselt ilutulestiku, vaid liituma aastavahetusel kohaliku omavalitsuse vaatemänguga. 

Ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud on paljudele loomadele hirmutavad ning võivad panna nad ettearvamatult käituma. Tihti on kuulda paugutamist juba detsembri algusest, mis iga nädalaga ainult intensiivistub. Ilutulestiku hooajal jookseb ära tavapärasest rohkem koeri ning hirmunud ja jooksus lemmikule on võimatu tagada tema ohutus. „Mitmed loomaomanikud on ka ise stressis, sest kuu aega kestva ilutulestiku hooajal ei ole koera lemmiktegevus, jalutamine, enam nauditav. Loomal võib tekkida tohutu stress ja surmahirm. Ainus loogiline tegevus tema jaoks on sellest allikast võimalikult kaugele ära joosta,” sõnas Eesti Loomakaitse Seltsi turundus- ja kommunikatsioonijuht Agnes Blank.

„Eraviisiliselt lastud ilutulestik kätkeb endas ka mitmeid teisi riske. Selle läbi saavad iga-aastaselt viga nii selle laskjad kui ka kõrvalseisjad. Akende all ja kõnniteedel mitme nädala jooksul lõhkevad raketid on koduloomadele suureks stressiallikaks. Kõik võidaks, kui inimesed teeks ise vähem ilutulestikke ja usaldaks selles kohalike omavalitsusi. Me saame korraldada ilutulestikke turvaliselt ja professionaalselt, viies neid elumajadest eemale ja maandades muid riske. Kutsun üles usaldama ilutulestiku tegemine spetsialistidele ja veetma pühad loomasõbralikult,“ ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

Valgussähvatused ja paugud ei ole hirmsad ja ohtlikud ainult koertele, vaid kõikidele loomadele. Eelmisel aastavahetusel süttis Saksamaal loomaaed. Tulekahju sai alguse taevasse lastud hiina laternast, mis maandus Krefeldi loomaaias. Õnnetuse tagajärjel suri 30 looma, sealhulgas Euroopa vanim gorilla. Tallinna loomaaias haigestus eelmine aasta šimpans Betty. Loomaaed täheldas, et šimpansi tervis on mitmeid aastaid järjest läinud drastiliselt halvemaks just detsembri-jaanuari paiku. Ilutulestikuga kaasnev müra ja raketisähvatused loomaaia ümbruses ületavad loomade tundliku närvisüsteemi taluvuse piirid, mille tõttu tekivad loomadel erinevad terviseprobleemid.

Ära tee pauku:

·         loodus- ja maastikukaitsealadel

·         hoiualadel

·         loomaaedade ja -parkide läheduses

·         loomafarmide ja tallide kõrval

·         loomade varjupaikade juures

Et sinu loom ei kardaks:

·         too ta tuppa

·         kata aknad

·         pane mängima muusika

·         jää loomaga koos tuppa

·         mängi või tegele loomaga

·         tee kindlaks, et aknad on kinni

Liitu loomasõbraliku aastavahetusega siin: shorturl.at/lFHQ