Uudised

Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub avastama kauneid aedu eestis ja kaugemalgi

laine uudised-laine
29. mai 2019

7. – 9. juunini avavad mitmel pool Euroopas aiaomanikud väravad, et võtta vastu külalisi ja neile oma aeda tutvustada.

Prantsusmaa kultuuriminuisteeriumi algatusega ühines juba eelmisel aastal ka Eesti, ka tänavu on meil eri-ilmelisi aedu, mis külla kutsuvad. Mullu näiteks sai külastada Anne Eenpalu kodutalu aeda Hellemal, mille rajas riigivanem ja peaminsiter Kaarel Eenpalu. Sai vaadata aedu Pärnumaal, Tartumaal, Harjumaal, Põlvamaal.

Mitmeid aiaomanikke inspireeris just tänavune teema: Loomad aias! See teema meenutab meile, kui tähtis on looduse tasakaal, elurikkus, keemiavaba aiapidamine. Jagame Prantsusmaa kultuuriminsiteeriumi seisukohta, et aedu, sarnaselt hoonetele ja ajaloolistele ehitistele, on vaja kaitsta, säilitada, taastada, on vaja rajada uusi aedu ja edasi anda aiapidamise keerukat kunsti. Eesti aiapidajatel ja külastajatel aitab Euroopa aiafestivalil osaleda Eesti Muinsuskaitse Selts.

Avatud aedade festivalil võivad osaleda nii tibatillukesed linnaaiad kui suured mõisapargid, tänavu on avatud ligi 3000 aeda 20 Euroopa riigist. Aiafestival toob kokku aiapidajad, taimekasvatajad, maastikuarhitektid, ajaloolased, koolid, asjaarmastajad ja spetsialistid.

Palun jälgige Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehte http://muinsuskaitse.ee/index.php?page=5&id=449&uudis=459

Vabalt jõuab veel oma aia registreerida, täites lühikese küsimustiku! 

Kogu avatud aedade program on näha lehel  https://openagenda.com/rdvj-2019-europe (inglise, saksa ja prantsuse keeles)

Järgige Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimehe Peep Pillaku eeskuju, kes 9. juunil tutvustab oma kaunist koduaeda Nõmmel ja paneb selleks puhuks välja fotonäituse “Loomad meie aias”.

Lisas on paar selgitavat teksti ja Euroopa avatud aiad 2019 plakat.

Head osalemist! Head uudistamist! Rõõmsaid aiakülastusi!

Lisateave:

Helle Solnask

Eesti Muinsuskaitse Selts

53 494 304