Uudised

Eesti Pagulasabi jagab koostöös Maailma Toiduprogrammiga (WFP) Ukrainas abi 12,5 miljoni euro väärtuses

laine uudised-laine
11. aprill 2022

Eesti Pagulasabi allkirjastas koostöölepingu Maailma Toiduprogrammiga (WFP), et toetada rahapõhise sekkumisega enam kui 60 000 inimest Ukraina kirdeosa neljas oblastis. WFP selleks otstarbeks eraldatud toetuse summa on 12,5 miljonit eurot, mis jõuab abivajajateni Pagulasabi kohapealse meeskonna koordineerimisel.

“Olime esimene humanitaarorganisatsioon, kes juba 2. märtsil rahapõhise toetamisega Ida-Ukrainas alustas. Rahapõhine sekkumine on jätkuvalt eelistatud viis, kuidas Ukraina inimesi toetada: selline abi on kiire, mõjus ja väärikas. Kui praegu oleme abi andnud lahkete Eesti inimeste annetatud vahenditest, siis nüüd saame oma abiprogrammi mahtu koostöös Maailma Toiduprogrammiga oluliselt suurendada,” sõnas Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson.

Alates sõja eskaleerumisest kuni tänaseni on Eesti Pagulasabi toetanud 7000 leibkonda ehk umbes 21 000 inimest Harkivi, Zaporižžja, Donetski, Dnipropetrovski, Kiievi ja Sumõ oblastites, kuid tähelepanu all on olnud ka Žõtomõri, Mõkolajivi ja Tšernihivi oblastid. Maailma Toiduprogrammi toetusega keskendutakseHarkivi, Sumõ, Tšernihivi ja Kiievi oblastidele, teiste oblastide toetamist jätkatakse Eesti annetajate toel.

“Kui meie toetatud inimesed kuulevad, et tavalised inimesed väikesest Eestist aitavad sellisel kujul suurt Ukrainat – nad on väga üllatunud ja tänulikud. Me toetame inimesi, kes on kõige keerulisemates oludes, kes on pidanud oma kodu maha jätma või kes on üksi mitme lapsega rindelinnas lõksus ja tahavad jõuda turvalisse kohta. Inimesed kasutavad seda raha baasvajaduste katmiseks: toit, vesi, hügieenitarbed, bensiin,” kirjeldas olukorda Tamara Ogorodova, Eesti Pagulasabi Ukraina esinduse ning kohaliku partneri Unity for the Future juht.

WFP rahapõhine toetus on mõeldud kolmeks kuuks, ühes kuus makstakse välja 2220 grivnat ehk umbes 70 eurot inimese kohta. ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige kiirem ja efektiivsem viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi.

Lisaks rahapõhisele sekkumisele on Pagulasabi toetanud kümmet Ida-Ukraina haiglat meditsiinitarvikute ja -tehnika, toidu ja generaatorite soetamisel. Samuti on Pagulasabi jaganud tekke ja muid esmatarbevahendeid Zaporižžja ja Harkivi varjendites.

Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.