artikkel

Eestis annetati mullu heategevuseks rekordsumma

laine
Foto:

30. novembril toimuvad kolmandat korda annetamistalgud, mil vabaühendused üle Eesti kutsuvad inimesi kaasa lahendama ühiskonnas olulisi probleeme. Sellega loodetakse trendi jätkumist, kus heategevusse panustatakse järjest enam.

Vaatamata pandeemiaolukorrale anti 2020. aastal vabaühendustele kokku 48,7 miljonit eurot, selgub vabaühenduste mullu deklareeritud annetustest. 2019. aastal oli annetuste kogusummaks 46,9 miljonit, aasta varem 41,3 miljoni eurot. Suurimateks annetuste kogujateks olid Vähiravifond Kingitud Elu, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ja SOS Lasteküla Eesti ühing.

“Aasta aastalt annetavad inimesed üha enam ning World Giving Indexi pingereas oleme kerkinud 114 riigi hulgas 53. kohale. See näitab samas, et arenguruumi on veel küllaga – jõukusetabelis asume märksa kõrgemal. Kui inimene annetab kuus neli eurot, annetab ta juba enam kui pooled Eesti annetajatest. Paljud vabaühendused saaksid meie annetatud rahaga teha rohkelt head,” hindas numbreid mõttekoja Praxis juht ja annetamistalgute korraldaja Urmo Kübar.

Toomaks annetamise juurde uusi inimesi ning pööramaks tähelepanu vabaühenduste tööle, kes annetuste abiga erinevatele ühiskondlike probleemidele lahendusi otsivad, toimuvad novembri lõpus kolmandat korda üle-eestilised annetamistalgud. 2019. aastal koguti esimestel annetamistalgutel 128 000 eurot, mullu 182 000 eurot.

Veebilehel www.annetamistalgud.ee asub talgukaart, kuhu lisanduvad novembri jooksul kõik üle Eesti toimuvad talgud. Annetajad saavad valida kaardilt organisatsiooni või mitu, keda jõukohaste vahenditega toetada. 

Annetamistalgutega ühineb taas ka Swedbanki ja Heateo Sihtasutuse loodud annetuskeskkond “Ma armastan aidata“. Mida rohkem inimesed 30. novembril annetuskeskkonnas annetavad, seda rohkem panustab ka Swedbank: 10 000 euro täitumisel lisab pank 10 000 eurot, 20 000 puhul 20 000 ning 30 000 ja enama puhul 30 000 eurot. Sel moel soovib Swedbank innustada inimesi annetama ja aidata omalt poolt kasvatada tehtud annetuste mõju.

Annetamistalguid veab eest Vabaühenduste Liit koostöös maakondlike arenduskeskuste võrgustikuga. Sarnane algatus on saavutanud rahvusvahelise menu Giving Tuesday nime all. 30. novembril ja selle vahetus ümbruses korraldatakse üle maailma kampaaniaid ning üritusi, et leida uusi annetajaid, tugevdada sidet olemasolevatega ning edendada annetamiskultuuri laiemalt.

Lisateave ja meediapäringud:

Andrei Liimets
Vabaühenduste Liit
+372 56665142
andrei@heakodanik.ee