artikkel

Euroopa vabaühendused muretsevad kodanikuruumi vähenemise pärast

laine
16. november 2017
Foto:
Täna kogunevad Tallinnas kodanikuaktivistid ning kodanikuühiskonna eestkõnelejad üle Euroopa, et pidada nõu ja sõnastada ettepanekud kodanikuvabaduste mõjusamaks kaitseks. Vabaühenduste liidu korraldatud foorum “Kust tuleb vabadus ja kuhu kaob kodanikuruum?” on reaktsiooniks murettekitavatele näidetele demokraatia ahenemisest mitmetes Euroopa riikides.

“Kodanikuühiskond saab toimida vaid siis, kui inimesed usuvad osalemise jõusse ning valitsused arvestavad vabakonnaga. Paraku oleme näinud Euroopas näiteid ühinemisvabaduse piiramisest, kodanikualgatuste naeruvääristamisest ja aktiivse osalemise takistamisest,” kirjeldas vajadust arutelu järele vabaühenduste liidu juhataja Maris Jõgeva.

Foorum toob Eestisse teadmist ning kogemusi demokraatia ja kodanikuühiskonna toimimisest. Muuhulgas lahatakse näiteid Ungarist, Poolast, Slovakkiast ja Rumeeniast. Päeva jooksul otsitakse vastuseid küsimustele, millistes oludes saab toimida tugev kodanikuühiskond ning kuidas seista vastu populismile, demagoogiale ja polariseerumisele.

“Euroopa Liidu eesistusjariigina on Eestil võimalus olla kodanikuruumi eestkõnelejaks. Demokraatlike väärtuste hoidmiseks peame oskama ära tunda, kui avatud ühiskond ohtu satub, ja oskama kodanikuvabaduste piiramisele vastu seista. Foorumil sõnastamegi ettepanekud, mida Euroopas selle huvides tegema peaks,” lisas Jõgeva.

Teiste seas astuvad foorumil üles rahvusvahelise avatud valitsemise partnerluse Euroopa piirkonna koordinaator Peter Varga, Tsehhi ja Slovakkia faktikontrolliplatvormi Demagog eestvedajad Lenka Galetova ja Jiri Uhrlig ning Poola naisõiguslaste liider Marta Lempart. Foorumi avab Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Foorum algab kell 10:00 Erinevate Tubade Klubis (Telliskivi 60a).

Täpsema ajakava leiab siit.

Foorumi kõnelejatest saab täpsemalt lugeda siit: https://heakodanik.ee/forumspeakers/

Mis on kodanikuruum ja miks seda hoidma peaks, saab lühidalt lugeda siit: http://heakodanik.ee/uudised/kolm-motet-kodanikuruumist/

Lisainfo:

Andrei Liimets

vabaühenduste liidu kommunikatsioonijuht

andrei@heakodanik.ee

+372 5666 5142

Foorum on osa Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise sündmuste programmist ning selle korraldamist toetab Riigikantselei koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga.