artikkel

Hakka vahetuspereks ja muuda maailm oma koduks!

laine
Foto:

YFU ehk Youth for Understanding tegutseb Eestis juba 28 aastat ja pakub noortele võimalust turvaliselt välismaale õppima minna. Rahvusvaheline kultuuri- ja õppeprogramm on mõeldud 14-18 aastastele õpilastele.

Lisaks sellele võtab YFU Eesti ka välismaa vahetusõpilasi siin vastu. Igal aastal tuleb Eestisse 30-40 vahetusõpilast maailma eri paigust Mehhikost, Austraaliast, Jaapanist, Ameerikast, Euroopast ja mujalt. Nad kõik leiavad endale üheks õppeaastaks kodu Eestimaa peredes.

Miks hakata vahetuspereks?

Vahetusõpilase võtmise põhjuseks võib olla huvi teiste kultuuride vastu, soov avardada enda ja oma laste maailmapilti või lisada vürtsi oma pere argipäeva. Kindlasti annab vahetusõpilase võtmine võimaluse praktiseerida ka võõrkeelt.

Vahetusperena muutuvad pere traditsioonid ja pühad tähendusrikkamaks ning vahetuspereks olemine aitab näha nii oma pere kui kogu Eestimaad läbi kellegi teise silmade.

Iga pere saab ise valida omale sobiva vahetuslapse. Vaata järgmisel õppeaastal Eestis kooliteed alustavaid vahetusõpilasi siit: https://www.yfu.ee/vahetuspere/vali-uus-pereliige/

Kes sobib vahetuspereks?

Vahetuspereks hakkamise tingimuseks on teie pere motivatsioon – sisuliselt on see teisest kultuuriruumist pärit teismelise kasvatamine, kes alguses ei oska keelt ega tunne Eesti kombeid. Siiski muudab see kooskasvamise kogemus terve pere ühtsemaks ja avatumaks ning need toredad mälestused ja argipäeva naljakad juhtumised jäävad meelde kogu eluks.

Vahetuspere ei koosne vaid emast-isast-pojast-tütrest, vaid vahetusõpilasele võib kodu pakkuda ka üksikvanem või näiteks vanemad, kelle omad lapsed on juba suureks kasvanud ja välja kolinud. Saabuvale õpilasele on vaja tagada soe toit ja head tingimused koolitööde tegemiseks. Keeleoskus ei ole oluline, sest vahetusõpilased hakkavad Eesti keeles vabalt suhtlema tavaliselt umbes poole aastaga, mõned ka varem. Nii vahetusperel kui vahetusõpilasel on YFU poolt ka oma tugiisik, kes on alati nõu ja jõuga toeks.

Mida vahetuspereks olemine annab?

Enamikule peredest annab vahetuslapse kasvatamine täiesti uue hingamise, laiendab silmaringi ja avardab maailmavaadet. Tihti kasvavad pered oma vahetuslastega väga kokku ja lähedaseks jäädakse ka vahetusaasta lõppedes. Iga aasta otsustab paar õpilast peale vahetusaastat Eestisse tagasi tulla, et siin edasi õppida. 

Kindlasti annab vahetuspereks olemine julgust juurde neile peredele, kelle endagi laps soovib välismaale õppima minna. Aasta vältel nähakse kogu YFU süsteemi toimimist nii lähedalt kui võimalik, mis annab suurepärase ülevaate, mida üks vahetusaasta endaga kaasa toob.

Kui tunned, et soovid olla noorele inimesele just see, kes annab talle kodust kaugel olles turvatunde, kes avab talle oma kodu ja südame, kes aitab tal hakkama saada täiesti uues kultuuris ja keeles ning kes võtab ta oma pere liikmeks, siis võta ühendust YFU sissetulevate õpilaste programmijuhi Diina Tuulikuga: diina@yfu.ee.

Rohkem infot vahetuspereks hakkamise ja vahetusaastale mineku kohta loe YFU Eesti MTÜ koulehehelt www.yfu.ee.