artikkel

Hannele Känd: vabatahtlikkus on osa inimeseks olemisest

laine
29. november 2023
Foto: Kalle Veesaar

Minult on tihti küsitud, miks ma vabatahtlikuna tegutsen. Olen öelnud, et vabatahtlikkus on mu elustiil. Paari viimase aasta jooksul olen taibanud, et asi on hoopis milleski muus. Vaba tahe, vabadus on midagi ehedat, mis kuulub päriselt mulle. See on osa inimeseks olemisest ja kodanikuks kasvamisest. 

Minu vabatahtlikkuse teel on olnud olukordi, kus näen selgelt, kuidas väikesed nükked ja teod või ka pidev nõudlikkus küsimuste esitamisel täitsid tühimikku seal, kuhu tavapärane kord ja süsteem ei paindunud. Minu kirkamad vabatahtlikkuse hetked olid need, kui nägin pärast pikki heietusi ja vaidlusi, kuidas koostöö kõigi osapoolte, näiteks riigi, omavalitsuse, ettevõtete ja digilahenduste ning tavaliste, lihtsate inimeste vahel sujus. See innustab ja viib muutusteni. Ja samas, mõnikord on vabatahtlik lihtsalt kõige siiram ja lihtsam vastus olukordadele, kus on vaja inimlikkust, huumorit ja palju naeratusi. 

Kui mu vabatahtlikkuse algusaastatel oli tegemist lihtsalt hea sooviga aidata ning ise midagi uut õppida, siis nüüd on sellele lisandunud ka sügavam mõõde… Demokraatlikus riigis rakendab rahvas oma kõrgeimat võimu iga nelja aasta tagant. Demokraatlikus kodanikuühiskonnas saab seda aga teha pidevalt – näiteks vabatahtlikuna tegutsedes. Omal soovil, huvist ning vajadusest tekkinud kodanikualgatused ning -liikumised on investeering meisse endisse, meie riiki ja maailma. Sotsiaalne vastutus, mida üheskoos kanda võtame ja juurde loome, on tugeva kodanikuühiskonna nurgakivi. Just seepärast olengi vabatahtlikuna ning nüüd juba ka vabatahtlike koordinaatorina edasi tegutsenud. Soovitan vabatahtlikku tööd kõigile, sest läbi selle näeme maailma palju rohkemaid tahke, kui osanuks unistadagi.

Hannele sai 2023. aasta alguses aasta vabatahtliku tunnustuse.