Uudised

Hõimurahvaste programmi 2019. a kirjandusauhinna pälvisid udmurdi, handi ja mordva kirjanikud

laine uudised-laine
4. november 2019

Hõimurahvaste programmi 2019. a kirjandusauhinna laureaadid on udmurdi luuletaja Irina Samigulova, handi kirjanik Valentina Solovar ja mordva kirjanik Gennadi Grebentsov. Võitjad kuulutatakse välja täna, 1. novembril udmurdi kirjaniku Kuzebai Gerdi (1898—1937) hukkamispäeva mälestuseks.

Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm kuulutab juba kolmeteistkümnendat korda välja kirjandusauhinda, et tunnustada viimase nelja aasta jooksul ilmunud uurali keelkonda kuuluvate hõimurahvaste omakeelseid kirjandusteoseid. Käesoleval aastal anti auhinnad välja luule ja lastekirjanduse kategooriates.

Luule kategoorias pälvis preemia udmurdi luuletaja Irina Samigulova luulekogu «Зангариё пальпотон» (“Rukkilillesinine naeratus”) eest. Žürii toob esile Samigulova rikkaliku sõnavara ja udmurdi keele võimaluste oskusliku kasutuse. 2019. aastal välja antud luulekogus on udmurdikeelsetele luuletustele lisatud joonealused venekeelsed tõlked, mis võimaldavad ka mitte-udmurtidel aru saada Samigulova luule maailmast ja soovi korral tõlkida tema loomingut teistesse keeltesse. Luuletuste hulgas on ka laulutekste, mis kõlavad sageli udmurdi raadios.

Lastekirjanduse kategoorias anti välja kaks auhinda:

Handi kirjanikule Valentina Solovarile raamtute «Апщєма» (“Nooremale õele/vennale”), 2016, ja «Кєр тови» (“Varajane kevad”), 2017, eest. Solovari kazõmi dialektis kirjatud vormikindad salmid on lühikesed ja lõbusad ning mõeldud koolieelikutele ja algklassi lastele. Ühelt poolt annavad need luuletused lastele edasi handi kirjakeelt, teisalt tutvustavad ka hantide traditsioonilist eluviisi. 

Mordva (laste)kirjanik Gennadi Grebentsov sai auhinna raamatu «Чиньжарамот» (“Päevalill”) eest. 2015. aastal ersa keeles ilmunud lastejuttude kogumikus kirjutab Grebentsov humoristlikult külaelust, ümbritsevast loodusest ja loomadest. 

Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinnale kandideerisid sel aastal komi, mari, udmurdi, karjala,  vepsa ja liivi kirjanikud – kokku 14 soome-ugri kirjanikku. Kirjanduspreemia auhinnafond on 2500 eurot.

Raamatute pilte saab näha siin.

Lisateave:
Marika Alver
Hõimurahvaste programmi koordinaator
marika@fennougria.ee
tel. 55529199