Uudised

Ilmunud on 2020. aasta hõimukalender

laine uudised-laine
25. november 2019

Fenno-Ugria 2020. aasta hõimukalender on pühendatud soome-ugri keeltele ja ÜRO rahvusvahelisele põliskeelte aastale, mida tähistatakse tänavu.

Iga kalendrileht tutvustab mõnd soome-ugri keelt keelenäidete kaudu. Fraasid on kalendri koostaja, keeleteadlane Sven-Erik  Soosaar valinud nii, et nad näitaks keelte omapära, kuid samas võib neist leida seda, mis meie keeli ühendab – ühise päritoluga iidseid soome-ugri tüvesid ja sarnast grammatikat.

Soome-ugri keeltest on enamik ohustatud, mitu neist ka otseses hävimisohus. Isegi suurema kõnelejate arvuga keelte säilimine igapäevase suhtluskeelena on küsimärgi all, kui kodus enam esivanemate keelt ei kasutata ja lapsed seda emakeelena ei õpi.

„Igaüks meist saab oma väikese panuse anda põliskeelte säilimisse, tundes huvi nende keelte vastu ja rõhutades iga keele ainulaadsust ja olulisust. Oma hoolivust saame näidata näiteks sellega, kui enne sugulasrahvaste külastamist või nendega kohtumist mõne lihtsa fraasi nende keeles meelde jätame. Selles püüab käesolev kalender abiks olla,“ selgitab koostaja Sven-Erik Soosaar kalendri sissejuhatavas tekstis. 

Spiraalköites seinakalendri on kujundanud tüpograaf Mart Anderson, kes on kasutanud selleks rahvaste sümboolikas kasutatud värve.

Kalendri tähtpäevad, mille hulka kuuluvad ka soome-ugri rahvaste rahvuspühad ja rahvuslikud tähtpäevad, on valinud Jaak Prozes. Kolmekeelse kalendri materjali on vene keelde tõlkinud  on Alla Lašmanova ja Nikolai Kuznetsov; inglise keelde Adam Cullen. Projekti juhtis Kadi Raudalainen.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi ja kultuuri tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. Hõimukalendri väljaandmist on toetanud Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm ja Eesti Kultuurkapital.

Kalendrid on müügil raamatukauplustes Ateena, Apollo ja Rahva Raamat. Fenno-Ugriast otse tellides on kalendri hind 5 eurot, tellimusi saab esitada info@fennougria.ee või telefonil 6445119 (tööpäevadel). Postiga saates lisanduvad kalendri hinnale postikulud (nt ühe kalendri puhul 4,84 eurot).

Sisulehtede näidistega saab tutvuda siin.

Heade soovidega,

Fenno-Ugria

www.fennougria.ee

www.facebook.com/fennougria

www.instagram.com/fennougria