artikkel

Indoneesia korraldas Eesti eeskujul kolmandat korda arvamusfestivali

laine
4. detsember 2023
Foto:

Oktoobri lõpus toimus Indoneesias juba kolmandat korda üleriigiline arvamusfestival, kus osales ligi 4000 inimest. Inspiratsioon festivali korraldamiseks tuli Eestist.

Eestist alguse saanud ja rahvusvahelise haarde omandanud kodanikuühendusel Citizen OS on alates 2022. aastast Indoneesias juriidiliselt registreeritud esindus. Citizen OS Indoneesia korraldab üle riigi erinevaid demokraatiaprojekte ja kaasamisüritusi, sealhulgas ka üleriigilist arvamusfestivali. Arvamusfestivali korraldamise idee tuli Balilt pärit Citizen OS Indoneesia eestvedajale Agustina Iskandar Crombachil Eestit külastades, kus ta kuulis Arvamusfestivali kontseptsioonist ning kohtus mitmete eestvedajatega.

“2020. aastal Indoneesia demokraatia indeks langes ning mitmed uuringud tõid esile, et inimeste julgus oma arvamust avaldada on vähenenud. Osalesin Eestis toimunud Arvamusfestivalil virtuaalselt ja see kõnetas mind väga. Sain aru, et peame kodanikena ka ise looma ruumi, kus inimesed oskavad oma arvamust avaldada, kus on hea ja turvaline arutelukultuur ning kus ei pea kartma, et kriitilisema sõnavõtu tõttu võiks langeda sanktsioonide ohvriks,” sõnas Crombach. Indoneesias toimuva arvamusfestivali peamiseks sihtrühmaks on eelkõige noored, sest Crombach näeb, et noored on ühiskonnaelust ja otsustusprotsessidest liialt kõrvale jäetud.

Käsitletud teemad olid näiteks noored ja eesootavad valimised 2024. aastal, naised poliitikas, kriitiline mõtlemine ja tehisintellekt, finants- ja sotsiaalne kapital ning empaatia, sõnavabadus, elustiili mõju kliimamuutustele jne.

Indoneesia Arvamusfestival toimus 24.–29. oktoobril nii veebi teel kui ka Balil, Java saarel ja Acehis. Sündmusel osalesid valitsusasutuste juhid, kodanikuühenduste eestvedajad, noored ja kohalike kogukondade esindajad. Sündmusele korraldamiseks kaasati enam kui 200 vabatahtlikku. 


Citizen OS on Eestis loodud ja rahvusvahelise haarde omandanud kodanikuühendus, mille eesmärgiks on uute tehnoloogiate toel suurendada inimeste huvi ja võimekust osaleda otsustusprotsessides. Citizen OS korraldab demokraatia teemalisi koolitusi ja arenguprogramme ning pakub tasuta vabavaralist e-osaluse ja -otsustamise platvormi, et parandada arutelude ja otsustamise kultuuri kogu maailmas.