artikkel

Ja kodanikuühiskonna 2015. aasta tegijad on:

laine
28. jaanuar 2016
Foto: Karl-Kristjan Nigesen

Kodanikuühiskonna 2015. aasta tegijad on MTÜ SPIN, Sõbralik Eesti, Teele Pehk, Poliitika.guru ja Miina Härma Gümnaasiumi õpilased Triin Karis ja Merili Ginter.

Vabaühenduste liit EMSL tunnustab täna 2015. aasta kodanikuühiskonna silmapaistvamaid inimesi, tegusid ja organisatsioone. Eelmisel aastal silma paistnud kodanikuaktivistid ja -algatused näitavad ilmekalt kodanikuühiskonna reaktsioone õhus olnud küsimustele, kõhklustele ja ühtekuulumistunde vajadusele. “Kodanikualgatusele annab tihti tõuke see, kui tunnetatakse puudust millestki, mis oluline korraga paljudele,” selgitab vabaühenduste liidu juhataja Maris Jõgeva. “Teisalt näeme taas, kui mitmekesiseks on vabakond Eestis aastatega kujunenud ja kui erineval moel eestvedajad murettekitavale lahendusi leiavad – tunnustatute hulgas on klassikalist heategevust ja julget kodanikuaktivismi, vastuste otsimist ja asjatundlikku teadmiste jagamist seal, kus neid kõige rohkem vaja on,” nentis Jõgeva.

Aasta vabaühendus on mittetulundusühing SPIN, mis pakub spordil põhineva programmiga ebaturvalisest keskkonnast pärit noortele arenguvõimalusi läbi jalgpalli. SPINi erilisus seisneb laias koostöövõrgustikus – 200 noorega tegelevad SPIN-programmi vedajate kõrval nii riik kui kohalik omavalitsus, Politsei- ja Piirivalveamet, Eesti Jalgpalli Liit, Heateo Sihtasutus ja koolid ning programmi ühiskondlikku mõju aitavad hinnata Tartu Ülikooli teadlased. Esimene tegutsemisaasta tõi lisaks sportlikule aktiivsusele kaasa rohkelt märke osalejate paranenud enesedistsipliinist, suhtlusoskusest ja koolis hakkamasaamisest. Kodanikuühiskonna Sihtkapital kiidab aasta vabaühendust 5000 euroga.

Aasta teoks on liikumine Sõbralik Eesti, mis koondab eraisikuid, ettevõtjaid, loomeinimesi ja arvamusliidreid ning nende kõigi vabatahtlikku panust selleks, et edendada inimõigustest lugu pidavat ühiskonda ning selleteemalist mõistlikku arutelu.

Aasta missiooniinimesena pälvis tunnustuse Teele Pehk, kes on aastaid vedanud kogukondade võitlust parema avaliku ruumi nimel ja aidanud sündida mitmetel algatustel, mis seda võitlust toetavad – näiteks Linnalabor, Lasnaidee, võitlus Kalaranna säilimise eest avaliku rannana. Ta on ergutanud asumiseltse koostööle ning nõudnud Tallinna linnavalitsuselt head kaasamistava, seisnud aastaid ka üldisemalt kogukondade, avatud valitsemise, osaluskultuuri ja arutleva demokraatia eest.

Aasta uustulnuk on portaal Poliitika.guru, mis pakub poliitikahuvilistele vabatahtlike kirjutajate sulest tihedat, struktureeritud ja päevakajalist poliitikaanalüüsi, tõstatab avalikkuse eest peidus olnud teemasid, vastab kainelt ja otse väga emotsionaalsetele küsimustele ja toob eestlasteni siseinfot ELi võimukoridoridest.

Aasta hakkajatena tõstetakse sel aastal esile Miina Härma Gümnaasiumi õpilasi Triin Karist ja Merili Ginterit, kes kooli kõrval viivad läbi omaenda heategevusprojekti “Väike panus, suur mõju” toetamaks diabeeti põdevaid lapsi.

 

Tegijaid tunnustatakse täna, 28. jaanuaril kl 15 Toompea lossi Valges saalis. Oma pilgu kodanikuühiskonnale heidavad Mari-Liis Lill, David Vseviov ja Eiki Nestor, tunnustuse annavad üle varasemate aastate tegijad.

Vabaühenduste liit annab kodanikuühiskonna aasta tegija tiitleid välja juba 20. korda. Varasemate aastate tegijad on reas www.ngo.ee/aastatetegijad, kõik tänavused kandidaadid leiate www.ngo.ee/tegijad15.

Ajakirjanikud ja kõik teised kaasaelajad-õnnitlejad on tunnustusüritusele oodatud.

 

Lisainfo:

EMSLi juhataja Maris Jõgeva, 5342 1726

Spin: Andrei Liimets, andrei@heategu.ee, 5666 5142

Poliitika.guru: Tõnis Leht, tonis@poliitika.guru, 5669 6393

Teele Pehk: teele.pehk@kogu.ee, 5810 0478

Sõbralik Eesti: Helen Sildna, helen@tallinnmusicweek.ee, 514 2576; Jaanus Juss, jaanus@telliskivi.eu, 520 4791

Väike panus, suur mõju: Triin Karis / Merili Ginter, vaikepanussuurmoju@gmail.com, 557 7129