Uudised

Killerkoti kampaania kutsub kaupmehi üles vähendama kilekottide tarbimist

laine uudised-laine
26. oktoober 2015

Killerkoti kampaania kutsub kaupmehi üles liituma kilekottide tarbimise vähendamise hea tahte lepinguga. Ettevõtmise eesmärk on piirata keskkonnale kahjulike kilekottide ülemäärast tarbimist ning leida koostöös kaupmeestega mõistlikud ja keskkonnasõbralikumad alternatiivid.

“Kilekottide tarbimise vähendamine on meie kõigi ühine ülesanne, mis eeldab tarbijate, kaupmeeste, seaduseandjate ja tootjate koostööd. Kutsume kõiki kaupmehi üles astuma samme kilekottide tarbimise vähendamiseks,” julgustas Killerkoti projekti eestvedaja Anneli Ohvril kaupmehi liituma.

Kõikidel kaupmeestel on võimalus hea tahte leppega liituda Killerkoti kodulehel, täites selleks ära lihtsa veebivormi. Projektiga on juba liitunud näiteks Alexela ja Beebicenter.

Kilekottide vähendamise kampaania algatajad pakuvad kaupmeestele välja mitmeid võimalusi keskkonnasõbralikuma tarbimise toetamiseks. Näiteks võivad hea tahte leppega liitunud loobuda tasuta kilekottide pakkumisest ning pakkuda aktiivsemalt klientidele teistsuguseid ja jätkusuutlikumaid lahendusi, näiteks riidekotte.

“Toidupoed võiksid julgelt kasutusele võtta korduvkasutatavaid alternatiive ka juur- ja puuviljakottidele. Olemas on ju mahukad, kuid väikseks kokkuvolditavad taaskasutatavad võrkkotid,” sõnas Ohvril. Ta lisas, et leppega liitujad võiksid võtta ülesandeks anda oma panus ka teavitustöösse.

“Meil on Facebookis käimas kilekotivaba kuu väljakutse, millega on liitunud üle 2600 inimese. Paljud neist on meiega jaganud lugusid sellest, kuidas mõned müüjad lausa suruvad kilekotte peale ning on kliendi kilekotist keeldumisele reageerinud negatiivses mõttes häiritult. Kindlasti võiks sellist teeninduskultuuri vältida. Inimeste käest võiks sõbralikult küsida, kas ta vajab kilekotti ning mitte seda automaatselt kaasa anda,” lausus Ohvril.

Septembris avaldatud TNS Emor uuringust selgus, et enamik Eesti elanikke (89%) teab, et kilekotid on keskkonnale kahjulikud. Suurem osa Eesti inimesi toetab kilekottide tasuliseks muutmist või/ja keelustamist, eriti kui on olemas sobilikud alternatiivsed lahendused.

Kampaaniat toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ning taaskasutatud plastikust materjalide tootja PlastRex ja Elegro. Projekti eestvedajaks on Ettevõtlike Noorte Koda JCI.

Lisainfo:
Meelika Hirmo
Killerkoti kampaania
Avalikud suhted
Tel: +372 504 1258
E-mail: meelika@killerkott.org
www.killerkott.org