Uudised

Kõik vabaühendused peavad äriregistris määrama tegelikud kasusaajad

laine uudised-laine
31. august 2018
1. septembrist jõustuva rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse alusel peavad kahe kuu jooksul pea kõik juriidilised isikud kinnitama äriregistris oma tegelikud kasusaajad.

Mittetulundusühingutel ja sihtasutustel on üldjuhul tegelikeks kasusaajateks juhatuse liikmed. Sihtasutustel ka soodustatud isikud, kui need on põhikirjas määratud. Kohustus ei kehti korteri- ja hooneühistutele ja teatud sihtasutustele.

Kui juhatuse liige ettevõtjaportaali sisse logib, näeb ta kohe, millisel temaga seotud isikul on tegelikud kasusaajad määramata. Klõpsad siis lihtsalt iga juhatuse liikme nime taga nupul ja valid rippmenüüst sobiva (MTÜdel viimane) valik. Vaata ka RIKi juhendit.

Edaspidi tuleb tegelikud kasusaajad uuendada 30 päeva jooksul nende muutumisest, ning uuesti kinnitada majandusaasta aruande esitamisega. Uuest aastast võib kohustuse täitmatajätmisel päris kobeda trahvi saada, aga seni on tegelikul kahe kuu asemel aega neli kuud see väike tüütus ära teha.

Register on vajalik keskkonna puhtuseks, ehk selgitamaks, kes on siin või välismaalt tegelikult mõne juriidilise isiku taga ja sellest otsesemalt või varjatumalt kasu võib saada. Äriühingutega on lihtne, sest tuleb osalusi ja hääleõigusi vaadata, vabaühenduste puhul ei leitud Eestis muud viisi kui näidata nendena juhatuse liikmeid. Head klõbistamist.

Lisateave alari@heakodanik.ee