Uudised

Kõik valimislubadused ühes kohas. Uuri. Vali. Jälgi lubaduste täitmist.

laine uudised-laine
11. oktoober 2021

Platvormil “Sõna ja tegu” on nüüd lisaks koalitsioonileppele koondatuna näha ka kõik uued lubadused ( kokku üle 5000! ), mida annavad kandidaadid kohalikel valimistel.

“Sõna ja teo” kaasasutaja ja IT-arendaja Pavel Fleišer on seletanud platvormi lisaväärtust ja tehnilist poolt: ”Pdf-formaadist ja piltidest on tehtud loetavad tekstid, pikkadest tekstidest  vormistatud mõttepunktid, lisatud tark otsing linnade ja valdade ning erakondade ja valimisliitude kaupa. Võib otsida, mida lubatakse keskkonnakaitse, hariduse, kommunaal- või muus valdkonnas. Tehisintellekti abil  on saadud valmis ka venekeelne versioon.”

Kõige tähtsam uudis on selles, et nüüd on “Sõna ja teo” toimetus loonud eelduse ka lubaduste täitmise jälgimiseks. See teadmine ei ole jõudnud veel poliitikutele kohale ning kergekäeliselt ja copy paste-stiilis jagatud lubaduste hulk on väga suur – üle 90%. Enamiku juures puudub eelarve, on määramata konkreetne sihtrühm ja ajakava. Eri toetuste kohta lisatud arvud on lihtsalt ümmargused ja ilusad, reeglina pole arvestatud, palju see läheb maksma linna või valla eelarvele.

Tutvuge lubadustega siin: https://sonajategu.ee/collection/kov-valimised-eestis-2021/
Põhimõtteliselt on ükssarvikute kodumaal siiani puudunud üksainus ja selge pilt, mis toimub riigis ja kuhu raha liigub, mis on lubatud, mis on teoksil, mis on tehtud ja mis on blokeeritud või unustatud. Head asjad, mida Eestis kindlasti tehakse, kaovad samuti musta auku ja keegi ei kiida tegijat. Valituks saab see poliitik, kes teeb oma kampaaniat osavalt ja lahutab paremini auditooriumi meelt, oskab manipuleerida arvamusega. “Informeerimatus teeb meediast valvekoera, kes jookseb ja hammustab vaid siis, kui keti pikkus (teadlikkus faktidest ja valitsemise ajaloost) seda lubab. See loob olukorra, kus võib lubada mida iganes ja uued lubadused on raskesti kontrollitavad” – kommenteerib idee autor ja platvormi kaasasutaja Natalja Kitam selle vajadust. Kui meil oleks sama kord kodutehnika turul, kus tarbijakaitse toimiks samal viisil, siis ostes külmkappi sa oleks saanud võib-olla hoopis hambaharja ning vahetada või uut ostu teha oleks sul võimalik alles 4 aasta pärast.

Lugege miks ja mida me teeme, ja kuidas igaüks võib panustada: https://sonajategu.ee/projektist/
Kuidas lisada lubadus ( video): https://youtu.be/QwYjZr7kzGA

“Seal, kus inimesed on kinni vanas süsteemis,  tuleb appi tehnoloogiline lahendus. Oleme valmis koostööks nii meediaga kui ekspertidega, poliitikute, institutsioonide, ülikoolide, vabakonnaga, niisamuti iga inimesega. Kohtume sobival ajal ZOOMis enne või peale valimisi” – lubab Pavel Fleišer: kirjutage info@sonajategu.ee või helistage Nataljale 56658222. Eesti Kodanikumeedia Kool MTÜ.