artikkel

Koostööga väljakutsetele vastu

laine
Monika Rogenbaum 27. jaanuar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Kolme piirkonna ühistegevusest Valgamaal jagab kogemusi Monika Rogenbaum Taheva Valla Külade Seltsist.

Oleme üles ehitanud Taheva, Karula ja Mõniste piirkonda ühendava Kotuse koostöövõrgustiku, mis veab piirkonna arengut eesmärgiga saada maalilisse Lõuna-Eesti kanti uusi elanikke ja külalisi. Kotuse koostöövõrgustik ühendab 60 kohalikku mittetulundusühendust, ettevõtjat ja aktiivset kodanikku, kes on koos toimetanud nüüdseks juba viis aastat. Viimati käis meie esindus novembris lausa Helsingis Mardilaadal piirkonda tutvustamas ja kohalikke tooteid pakkumas. Oleme uhked, sest meil oli välja panna kümne kohaliku tegija toodangut, samuti oma erilise messiboksi kujunduse üle.

Hetkel on Taheva Valla Külade Seltsil aga käsil Harglasse kogukonnaköögi rajamine. Alustame ise kogukonnateenuse pakkumist, sest ükski ettevõtja ei ole selles perspektiivset majandustegevust näinud. Köök saab professionaalne ja tunnustatud, mis omakorda aitab paberimajanduses edasi kohalikke perenaisi, kes on valmis oma meistriteoseid valmistama enamatele kui vaid oma perele. Suur soov on ka metsamarju ja seeni senisest erilisemal viisil piltlikult öeldes purki saada, et meie kohalikud maitsed jõuaksid võimalikult paljudeni.

Koostame aktiivselt projekte ja kavandame ise oma kodukoha arengut. Aasta tagasi valmis näiteks Taheva piirkonna külade arengukava, mida päris korraliku tempoga ellu viime. 2019. aastasse tagasi vaadates saab esile tuua 60 vabatahtliku abil korraldatud uma üülaada. Südasuvisel mahedal suveööl võtsime külalisi vastu Hargla kooli vastas asuvas valguskettidega valgustatud männimetsas, kus kaubeldi kohaliku toodanguga ning nauditi südaöist kontserti. Sellel ööl külastas pisikest Harglat 800 inimest! Inimesi muudkui tuli ja tuli ning kuulda oli suhtlemist lausa kuues eri keeles. Eriti rõõmsad oleme, et teisel pool Koivat elavad lätlased tee meie juurde üles leidsid.

Tehtud sai lõppeval aastal muidugi palju muudki. Näiteks valmis Koikkülla vahva välitreeninguala, uuenduskuuri läbisid nii Kotuse koostöövõrgustiku infotrükis kui ka veebileht, Hargla kirikus remonditi kõik torniakanad ja -luugid ning korraldati neli suuremat kontserti. Osalesime ka Eesti külaliikumise Kodukant korraldatud maal elamise päeval, mille raames tehti näiteks Hargla piirkonda 390 külastust.

Suur probleem on meile pidev projektimajandus, mis annab küll tohutult võimalusi, kuid tähendab tegelikult ööde kaupa paberitööd. Kümned taotlused ja aruanded ootavad pidevalt tegemist ning päevatöö kõrvalt seda kuidagi tehtud ei jõua.

Kotuse koostöövõrgustik on kaks aastat olnud õnnelikus seisus, kuna Taheva Valla Külade Seltsil oli võimalik palgata koordinaator võrgustikutööd tegema. Kohalik mees Rasmus Onkel on seda tööd suurepäraselt teinud, kuid juba pitsitab mure, mis siis saab, kui palgaraha lõpeb. Ainult vabatahtlikult ei ole võimalik professionaalsel tasemel asju korraldada. Töö inimestega, pidevalt kaasavate protsessidega on tegelikult uskumatult ajamahukas. Peale haldusreformi ei ole Valga valla maapiirkondadesse jäänud ühtegi külade arenguga tegelevat vallapalgalist töötajat, mis tähendab, et on tulnud hakkama saada ka nende ehitusküsimuste, hangete, juriidiliste muredega, mis enne valla abil tehtud said. Kogukond teeb minu kodukandis väga palju vabatahtlikku tööd, aga leiab ka, et vaid sellest ei saagi piisata – palgalist arendustööd peab hakkama jaguma ka maapiirkondadesse.

2020. aastal ootavad meid ees põnevad ajad. Näiteks asume kohe aasta alguses õhinaga välja töötama Kotuse koostöövõrgustiku tunnusmärki, piirkondlik infovoldik-turismikaart tuleb esmakordselt välja läti keeles, lähme võrgustikuliikmetega Lätti Kuramaa piirkonda uusi ideid ja inspiratsiooni koguma.

Märgi ka endale üles, et oled väga palutud järgmisele uma üülaadale Hargla külas kooli vastas asuvasse männimetsa juba 1. augustil 2020 kell 20. Kohalikud hõrgutised ning imeline muusikaelamus Marek Sadamalt ootavad!

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.