artikkel

Kuhu kaob aeg väikeses kohas?

laine
Aili Avi 3. veebruar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Aja liikumisest väikelinnas kirjutab Aili Avi Türi kogukonnaseltsist.

Türi linn, autoga ühest otsast teise umbes viis minutit. Siis, kui liiklus on tihedam. Ligikaudu 5000 elanikku, muusikakool, põhikool, gümnaasium, spordikool, kultuurikeskus, muusikaliteater, tehisjärv, Murumoori mängupark, kohvikud, töökohad. Läbisõidulinn. Roheline vald. Kodu.

Usun, et aktiivne kodanik märkab, et inimestel on vähe aega. Rohkem kurdetakse aja puudumise üle, ei julgeta astuda vabaühendustesse, sest see nõuab aega, pühendumist, ühenduse distsipliini.

Kuid see, mis röövib aega, ka pakub seda. Türi kogukonnaseltsi näitel tuleb tõdeda, et IT-lahendused meie sihtgrupis töötavad. Hoiame aega kokku, teeme pigem kohapeal kätega rohkem ära. Info talgute ja sündmuste kohta levib kiirelt.

Väikses kohas oledki nagu parem inimene – kohtud tänaval ja üritustel oma lapse õpetajatega, saad päevas vähemalt sada korda tere öelda, kui vähegi jala liigud. Ei ole kuigi kerge vabandada, miks eile teatrisse ei jõudnud. Takistust tegelikult ju eriti ei ole.

Kuhu kaob aeg väikses kohas? Valikutesse. Üsna kerge on Türi-taolises linnas planeerida oma aega, kui sul on auto. Laps lasteaeda – 10 minutit, kodust kultuurikeskusesse etendusele – 10 minutit. Linna lähedalt maalt või jala linna tulles on mõttekas plaanida juba 20–30 minutit. 

Jääb aega elada ja nautida. Teha kaasa vabaühendustes – naiskodukaitse, kaitseliit, spordiliit, külaseltsid, Türi kogukonnaselts ja paljud teised. Üldiselt käib türilane kontserdil vist 2-3 korda kuus, igal kuul avatakse üks professionaalne kunstinäitus, üle-eestiline noorte muusikaliteater paneb pool linna kihama vähemalt kaks korda aastas. Hull linn tegelikult – ei jõua ära käia, kus tahaks. Valikuid on palju, aga sul on kergem olla hea. Sest sa jõuad kiiremini kohale, saad kiiremini koju. Sul on aega. Su laps saab koolist ise koju.

Konna majas on tehtud plaane kutsuda kogukonda järgmisel aastal märkama, mida saame ise ära teha. Jätkuvad maja arendustegevused KOPi ja Leaderi toel. Teeme jõudumööda. Saime novembris tunnustuse kui Järvamaa parim vabaühendus. Nii tore. Inspireerib see, et meid märgatakse. Me ikka lustime ka seltsiga – mardipäeva avatud uksed, kodanikupäev, jõulusagin, jutuõhtud, festival ja nii edasi.

Ise tehes on kõigel rohkem väärtust. Nagu oma lapse tehtud käsitöö – seos kingiga on tugevam. Ja seda armastust tulebki näidata koostegemise kaudu. Me unistame oma Konna loomemajast, täis elu ja alustavaid ettevõtjaid, kooskäimist ja melu. Et endal oleks äge seal olla. Suvel ootame rahvast festivalile Rohevest (17.-18. juulil). Silver ja Kristiina ning Nedsaja Küla Bänd on lubanud kohal olla. Meie ka. Teie? Tallinnast on Konna tund ja 18 minutit. Me teeme selle ajaga seltsi saunale uue vundamendi. Nii on selle ajaga.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.