Uudised

Kutse õiglasele kohvipausile: eestlased tähistavad maailma õiglase kaubanduse päeva

laine uudised-laine
8. mai 2020

9. mail, rahvusvahelisel õiglase kaubanduse päeval, tunnustatakse Eestis organisatsioone ja ettevõtteid, kes toetavad vastutustundlikku tarbimist ja on astunud õiglase kaubanduse sõbraks. Ühtlasi kutsub Eesti õiglase kaubanduse eestvedaja MTÜ Mondo alustama sel nädalavahetusel õiglaste kohvipausidega.

Kuuendat aastat välja antava õiglase kaubanduse sõbra märgise saavad sel aastal teed ja maiustusi maaletoov Nenaly Trade, Fairtrade kohviga külalisi kostitav Leib Restoran ja suure Fairtrade’i sortimendiga Prisma Peremarket.

“Uued õiglase kaubanduse sõbrad on meie jaoks väga sümboolsed, sest nad esindavad just seda võrgustikku, mida tarbijatena Fairtrade’i toodete ostmiseks vajame. Inimesed küsivad aina enam õiglaseid ja keskkonnasõbralikke tooteid ning edukad on need ettevõtted, kes näevad oma vastutust ja võimalusi,” ütleb MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja Kristina Mänd. “Lisaks kutsume rahvusvahelisel õiglase kaubanduse päeval kõiki üles alustama ka oma töökohal või kodus õiglase kaubanduse kohvipausidega.”

Õiglase kaubanduse sõbra märgis on suunatud organisatsioonidele, kes töös ja tegemistes peavad oluliseks oma valikutega toetada õiglast kaubandust, kasutavad vastavaid sertifitseeritud tooteid, on teerajajad ja valmis teisi inspireerima. Selline julge ettevõtlus ja tegevus väärib kindlasti tunnustust.

Seni kuuluvad sõprade märgi saanute hulka näiteks Rimi, Solaris Toidupood, Ehe Mood, Tallinna Kaubamaja Toiduosakond, Chocolala, kohvik Anna Edasi, Manpower, Avatud Eesti Fond, Kalev, Tamsalu gümnaasium ja paljud teised.

Kõiki sõpru näeb siit: https://www.fairtrade.ee/sober/oiglase-kaubanduse-sobrad

“Just praegu on õiglane kaubandus end tõestanud, toetades töölisi ja kogukondi, kust pärinevad meie igapäevane kohv, tee, šokolaad, banaanid, suhkur ja puuvill,” ütleb Mänd. “Lisaks heale koostööle  jaekettide, poodide, koolide, kohalike omavalitsuste ja kodanikuühendustega, võtame sel aastal erilise tähelepanu alla need Eesti ettevõtjad ja tootjad, kes võiksid Fairtrade märgist taotleda.”

Õiglase kaubanduse süsteemis on üle 1,7 miljoni taluniku ja töötaja ning nende tarneahela partneri 75 riigis. Õiglane kaubandus keelab lapstööjõu kasutamise ning sätestab nõuded istanduste töötingimustele ja -ohutusele. Kuigi Fairtrade ei ole mahemärgis, nõuab see keskkonnasäästlikku tootmist.

MTÜ Mondo tegutseb 2007. aastast ja tänaseks on Mondost arenenud Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsioon. 

Õiglase kaubanduse sõbra tunnustust on MTÜ Mondo andnud välja 2014. aastast. Seni on märgise saanud 60 Eesti organisatsiooni ja ettevõtet. Eelmisel aastal said esimest korda ajaloos märgise ka kolm kooli. Tunnustuse andmine on rajatud usaldusele ja heale tahtele, mitte rangetele kriteeriumitele. Uus kandideerimine avaneb 14. veebruaril 2021 siin: https://www.fairtrade.ee/sober

Lisainfo:
Kristina Mänd
MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja
56909754