Uudised

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad alustab suurt kampaaniat põrsaste sabade ebaseadusliku lõikamise lõpetamiseks

laine uudised-laine
29. november 2021

Nähtamatud Loomad alustab täna suurt üleriigilist kampaaniat, millega kutsub üles Eesti seakasvatajaid lõpetama ebaseaduslikku põrsaste tuimestuseta sabade lõikamist. Kampaania eesmärgiks on kasvatada tarbijates teadlikkust tööstusliku loomakasvatuse telgitagustest ja kutsuda üles eelistama kõrgema heaoluga kasvatatud loomade tooteid. Lisaks veendakse ja koostatakse õppematerjale seakasvatajatele, et aidata üle minna loomade parematele elutingimustele, millega ei kaasneks vajadust põrsaste sabade lõikamise järele. 

Euroopa Liidus on sigade sabade lõikamine keelatud. Eesti tööstuslikus seakasvatuses on see aga levinud praktika, sest ruumikitsikusest ja stressist hakkavad sead sulus üksteise sabu närima, põhjustades vigastusi ja haavu. Lahenduseks oleks suurendada loomade heaolu, vähendada ruumikitsikust ja anda sigadele tegevust, et nende stressi vähendada. 

“Koostöös tarbijate ja seakasvatajatega tahame Eestis liikuda kõrgema heaoluga ja vähem tööstusliku seakasvatuse poole, kus loomade heaolu on tagatud ja loomadel on piisavalt liikumisruumi ja tegevusvõimalusi. Need ajad on möödas, kus tööstusfarmide ruumikitsikuses loomade pidamine tähelepanuta jääb – sead on tundevõimelised ja targad loomad ja nende elutingimused vajavad kiirelt parandamist,” kommenteeris Nähtamatute Loomade kampaaniajuht Mirjam Pullerits.

Kampaanias tehakse koostööd Põllumajandus- ja Toiduametiga, kes teeb kontrollvisiite seafarmidesse ning on rõhutanud sabade lõikamise lõpetamise olulisust ja sigadele paremate elutingimuste tagamist. Lisaks kutsub organisatsioon allkirjastama petitsiooni, et näidata toetust sabade ebaseadusliku lõikamise lõpetamise toetuseks. 

Nähtamatud Loomad korraldab täna kell 11.30–12.00 pressikonverentsi kampaania tutvustamiseks Vabaduse Worklandis, kus esineb Nähtamatute Loomade tegevjuht Kristina Mering ja Põllumajandus- ja Toiduameti peaspetsialist Erika Mäeloog, kes lühikestes sõnavõttudes avavad sigade heaolu olulisust ja muutuste vajalikkust seakasvatussektoris. 

Kampaania video – https://youtu.be/2l8cEeYxruo

Kampaania koduleht ja petitsioon – https://sigaonsabaga.nahtamatudloomad.ee/