Uudised

Loomakaitsjate üleskutse: aita peatada Venemaalt Eestisse saabuvat loomatsirkust

laine uudised-laine
23. mai 2016

14. ja 15. juunil külastab Eestit Venemaa tsirkus, mis toob endaga kaasa üle 40 looma, mh 15 lõvi ja tiigrit. Tsirkuseetenduses on kiskjad sunnitud hüppama läbi põlevate rõngaste ja ratsutama hobuste seljas. Et sellise meelelahutuse tulekut Eestisse peatada, kutsuvad loomakaitseorganisatsioonid üles saatma kirju Maaeluministeeriumile, Veterinaar- ja Toiduametile ning osalema meeleavalduses.

Oma palve takistada loomi kasutavate tsirkuste tulekut Eestisse ja kiirendada seaduseelnõu valmimist saab edastada leheküljelt www.loomus.ee/loomadetatsirkus

Meeleavaldus, milles on lubanud osaleda kõik Eesti suuremad loomakaitseorganisatsioonid toimub 14. juunil kell 17.00 Tallinnas, Tondiraba jäähalli ees. Näiteks on kohal MTÜ Loomus, Loomade Nimel, Eesti Loomakaitse Selts, Varjupaikade MTÜ, Nurru Ometi, Pesaleidja, Kassiabi, Kasside Turvakodu, Kelmiküla kassijaam ja Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu. Meeleavaldusel astuvad üles kaasaegsete tsirkuste artistid OMAtsirkusest ja tsirkusestuudiost Folie.

Maaeluministeeriumis on parasjagu valmimas eelnõu väljatöötamiskavatsus, millega soovitakse keelustada teatud metsloomade sh kiskjate kasutamine tsirkuses. Loomakaitsjate eesmärgiks on toetada metsloomade tsirkuses kasutamise keeldu ja tuletada poliitikutele, ametnikele ja tarbijatele meelde, milliseid kannatusi peavad loomad tsirkuses taluma.

Tänaseks on 23 riiki maailmas vastu võtnud täieliku üleriigilise metsloomade tsirkustes kasutamise keelu. Euroopa Liidus on üheksa riiki keelanud kõikide loomade või metsloomade kasutamise tsirkustes, üheksa riiki on kehtestanud osalised keelud.

Euroopa Veterinaaride Föderatsioon soovitab kõikidel Euroopa riikidel keelustada metsloomade kasutamine rändtsirkustes. 38 riigist pärit 46 erineva veterinaarorganisatsiooni ühine avaldus väidab, et rändtsirkustes metsloomade kasutamise puhul ei ole mingilgi moel võimalik metsloomade füüsilisi, vaimseid ja sotsiaalseid vajadusi adekvaatselt rahuldada. Eelmisel aastal esitleti Euroopa Parlamendis ka  23 teadlase avaldust “Metsloomade etoloogilised vajadused ja heaolu tsirkuses”, misjärel tehti europarlamendis ettepanek keelustada metsloomade kasutamine tsirkuses üle kogu Euroopa Liidu.

Lisainfo:
Annika Lepp
MTÜ Loomus
tel: 5516564

Anita Jürson
Loomade Nimel
tel:  53880533

pirn

Saara Kadak, Mick Pedaja ja teised tuntud inimesed kutsuvad üles peatama loomatsirkust

Tsirkudeloomadevastase aktsiooniga liitunud ka mitmed kuulsad Eesti inimesed nagu näitleja Saara Kadak, muusik Mick Pedaja, Klassikatäht Pipilota Neostus, ajakirjanik Maksim Galanin ja teised.
Alates 16. maist on murelikud Eesti inimesed edastanud Maaeluministeeriumile ning Veterinaar- ja Toiduametile üle 800 personaalse palvekirja peatada loomatsirkus. Palvekirju saab jätkuvalt edastada leheküljelt www.loomadetatsirkus.ee
“Loomad on imelised ja ma armastan neid väga. Ma ei suuda mõista inimesi, kes naudivad loomi tsirkuses, veel hullem treenivad neid selleks läbi looma valu ja pisarate. Loomad ei ole meie meelelahutamiseks,” leiab näitleja Saara Kadak.
“Tsirkusesse vangistatud loomad väärivad sama palju armastust kui meie kassid ja koerad. Loomatsirkus on puhas äri ja meelelahutus. Samamoodi on ka muusikas. On äri pool ja päris pool. Neid saab muidugi targalt ühendada, kuid loomi ja äri mitte kuidagi. Muusikas on oluline luua palju head muusikat ja loomad on vaja puuridest välja tõsta,” ütles muusik Mick Pedaja.
Meeleavaldusega saab liituda siin: https://www.facebook.com/events/263126320704297/