Uudised

„Ma ei tunne kedagi, kes tunneks kedagi…” – XX Avatud Ühiskonna Foorum

laine uudised-laine
7. september 2015

Tänavu 20. korda peetav Avatud Ühiskonna Foorum pealkirjaga „Ma ei tunne kedagi, kes tunneks kedagi … – Polariseerumine demokraatlikes ühiskondades“ toimub kolmapäeval, 16. septembril Tallinnas.

Sel aastal arutleb foorum islamist ja demokraatlikust illiberalismist Euroopast. Kõnelda islamist Euroopas tähendab puudutada tervet hulka erinevaid teemasid. See tähendab rääkida immigratsioonist, teoloogiast, äärmuslusest, ühiskondlikest ja kultuurilistest õigustest, sallivusest, demokraatiast, ajaloost ja tulevikust.

Peaesinejana juhatab teema sisse Pakistani üks tuntumaid kirjanikke Ahmed Rashid, sellele järgneb kahekõne Suurbritannia rahvusvaheliste suhete mõttekoja Chatham House’i liikme, ajakirjanik Quentin Peeliga.

Foorumi teine osa keskendub meedia rollile demokraatliku illiberalismi tõusu ajastul. Viimastel aastatel on üle Euroopa toetust kogunud ühiskondlikud suundumused, mis erinevad tugevasti seni pikalt valitsenud liberaalsest konsensusest. Mõned neist on saanud väljenduse parteide kujul ning saavutanud oma riikides arvestatava poliitilise võimu (Front Nationale, UKIP). Teistel juhtudel, on jäädud ühiskondlike liikumiste tasemele (Pediga).

Milline roll on sellises kontekstis mängida meedial? Kas meedial on ühiskondlik vastutus? Kus on sõnavabaduse piirid ning kes ja kus neid kehtestab? Me käsitleme neid teemasid Skandinaavia ja Baltimaade kontekstis.

Panelistidena astuvad üles Soome uudistekontserni STT-Lehtikuva peatoimetaja ja juhataja Mika Pettersson, Läti vabakutseline ajakirjanik Didzis Melbiksis, Norra ajakirjanik Bernt Olufsen ja uudisteagentuuri BNS juhataja Anvar Samost. Arutelu modereerib Urve Eslas Postimehest.

Foorum toimub Nordic Hotel Forumis algusega kell 13. Foorum on ingliskeelne, sünkroontõlkega eesti keelde.

XX Avatud Ühiskonna Foorum sünnib koostöös uudisteagentuuriga BNS ja Norra saatkonnaga Eestis.

Rohkem infot Foorumi kohta: www.oef.org.ee/forum2015.

Lisainfo:
Andri Maimets
Avatud Eesti Fond
ph: 56 2011 17
e-mail: andri@oef.org.ee
www.oef.org.ee