artikkel

Mari Öö Sarv: Kogu maailm on sinu õpik

laine
Mari Öö Sarv 14. detsember 2015
Foto: Pärle Raud

Ma jagasin just praegu inimesed kolmeks: ühed teavad juba piisavalt või lausa kõike ja neil pole vaja õppida; teised ei tea küll paljusid asju, aga on leppinud sellega, et ei tea, ja kolmandad on alati valmis kuulama, kõrva taha panema, järeldama, läbi mõtlema ja – kui tundub õige – omaks võtma.

Ja nüüd ma tahaks lihtsalt kõik inimesed sinna kolmandasse gruppi tõsta.

Õppimiseks ei ole vaja koolitusruume, õpikuid ega isegi sinust targemat inimest. Õppida saab iga päev, igal sammul, igast olukorrast. Unustad alatihti lapse lasteaeda või auto parkima? Õpi sellest ja varusta oma isiklik ruum meeldetuletussiltidega. Koostööpartner jätab oma asjad kogu aeg tegemata? Õpi sellest ja tee talle reeglid selgeks või loobu sellest koostööst, mis kusagile ei vii või rohkem kurnab, kui annab. Jalad said märjaks? Õpi sellest ja edaspidi ära vihmaga nendes jalatsites välja tule. Koolitus ei teinud ühingut edukamaks või sind paremaks juhiks? Õpi sellest ja järgmine kord vali koolitust hoolikamalt või panusta ise muutusesse rohkem. Jõuluvana ei arvanud ära, mida sa kingiks tahad? Õpi sellest ja järgmisel aastal anna talle aegsasti teada.

Õpi ka toredatest asjadest. Sul oli taevalik nädalavahetus? Mõtle, mis selle toredaks tegi, ja tee seda edaspidi rohkem. Su kaua unistatud idee sai rahastuse? Mõtle, mida sa ideed müües õigesti tegid, ja korda seda edaspidi. Oled suutnud neli kuud mitte suitsetada? Mõtle, mis sind aitas, ja hoia end ka edaspidi sellistes olukordades.

Ja siis õpi teistelt. Naabritel on ilus muru? Küsi, kuidas, ja tee järele. Sõsarühingus on rasked ajad? Uuri, miks, ja oska vältida. Soomes on paremad koolid? Otsime põhjusi ja kopeerime. Tuttav pere vaevleb rahahädas? Tea põhjusi ja oska ise vältida. Ajakirjas oli lugu koledast liiklusõnnetusest? Jäta ohtlikud asjad meelde ja ära ise nii tee.

Hea Kodaniku talvist õppimise teemalist numbrit kokku pannes unistasin just sellest, et kõik inimesed järeldusi teeks ja võtaks tarkusi vastu käigupealt – siis, kui tarkus sülle kukub, mitte ainult siis, kui nad on otsustanud minna koolitusele või lugeda õpetlikku raamatut. Esiteks sellepärast, et muidu oodatakse, et koolitus või raamat ise teebki triki ära. Ei tee, sina teed. Teiseks pole käigupealt õppimiseks vaja ekstra haridust, aega ega raha – mõtle lihtsalt, miks mingi asi juhtub ja kas sa saad midagi teha, et seda juhtuks rohkem, et seda juhtuks vähem või et see (ei) juhtuks ka sinuga.

Hea Kodaniku talvenumbri kõik lood leiad siit.