Uudised

Mida uut toob viies Arvamusfestival?

laine uudised-laine
7. august 2017
Juba sel reedel kogunevad tuhanded inimesed Paidesse, et veeta nädalavahetus vahetades mõtteid ca 160 arutelus teemadel, mis varieeruvad haridusest majanduseni, pornotarbimisest veganismini. Algab viies Arvamusfestival.

Festivali eestvedaja Ott Karulin julgustab festivalist osa võtma kõiki huvilisi, ka neid, kes varasematel aastatel pole Arvamusfestivalil käinud. „Kuna teemasid on tõesti igasuguseid, ei pea keegi pelgama seda, et äkki mitte midagi ei kõneta või ei pane kaasa mõtlema – kindlasti kõnetab ja kindlasti paneb kaasa mõtlema ja rääkima,“ kinnitas Karulin. „Ühtlasi on sel aastal võimalik mobiilirakenduse Mingla abil üks ühele inimestega huvipakkuvatel teemadel kohtuda ja diskuteerida.“

Festivali 25 alal saab arutleda nii ühiskondlikel, provokatiivsetel kui ka näiliselt tabudel teemadel. Esmakordselt korraldavad põhikooli õpilased lastealal ise oma arutelusid, tõstatades nii keskkonnakaitse, virutaalmaailma sõltuvuse, kui ka näiteks laste õnne teemasid. Põhjalik kava on välja mõeldud ka pisikestele festivali külalistele – nendega tegelevad tasuta Paide Sookure ja Paide Lasteaia õpetajad.

Karulini sõnul soosib festival uusi huvitavaid arutelulähenemisi, mis kaasaksid osalejaid senisest veelgi enam. „Programmis on näiteks malekella arutelud, ööülikooli loenguid, kohvikuarutelud, juhtumianalüüsid jpm. Noorteprogramm SPIN paneb esmalt osalejad hoopis jalgpalli mängima ja seejärel mõtisklema, kuidas spordi kaudu ühiskonda turvalisemaks muuta,“ rääkis Karulin.

Loomulikult toimuvad ka tänavu Arvamusfestival traditsioonilised Euroopa Parlamendi Eesti saadikute hommikune laupäevane arutelu ning festivali lõpetav parlamendierakondade esimeeste debatt.

Lühidalt – festivali teemadering endiselt lai ja selleks, et igaüks endale huvipakkuvat leiaks, tuleb tutvuda kavaga ja tänavuste oodatuimate aruteludega. Festivali ala kaardi leiab siit.

Festivalilt ei puudu ka mitmekülgne kultuuri- ja meluprogramm. Näiteks on ruumieksperiment juba praegu muutnud Paide keskväljaku jalakäijasõbralikuks olemiskohaks – väljakut ehib linnamööbel, liivakattega rannavolle väljak, pikutamistoolid jmt. Selle kõrval on ka „Ruuminihe“ ehk näitus, mis elustab Paide vanad majad ja kus pildi-, heli- ja valguskeel kutsub kaasa mõtlema tühjalt seisvate hoonete problemaatika üle. Erilisi kultuurielamusi on teisigi: näiteks ajakeskus Wittersteini poolt korraldatud rännak Hermann Hesse esivanemate jälgedes, Vaiko Epliku soolokontsert, Musta Puudli poolt ellu kutsutud Festivaliklubi jpm. Loe lähemalt siit: https://www.arvamusfestival.ee/arvamusfestivali-kultuuriprogramm-ajarannakutest-ruuminihkeni/

Festival ei lõppe seekord aga mitte parlamendi erakondade esimeeste debatiga, vaid ühise õhtusöögiga – Ööootega. Laud kaetakse Paide keskväljakul ja igaüks võiks omalt poolt söögipoolist lauale kaasa võtta, et üheskoos kuuldut-nähtut seedida ja jätkata põletavate küsimuste üle arutelusid.

Lähemalt selle kohta, mida festivalil kohata võib, saad lugeda siit: https://www.arvamusfestival.ee/mida-uut-toob-viies-arvamusfestival/

Arvamusfestivali toetavad Paide linn, Järvamaa Omavalitsuste Liit, Swedbank, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, KÜSK, Euroopa Parlamendi Infobüroo, Avatud Eesti Fond, rahvaalgatus.ee, SpeakSmart ja paljud teised. Festivali ühe ala toetajateks on Archimedes ja Rakendusliku Antropoloogia Keskus.