Uudised

Mondo humanitaarabi jõuab Ukraina kriitilistesse piirkondadesse

laine uudised-laine
2. mai 2022

Mondo on sõja algusest lähetanud Ukrainasse üle 220 tonni humanitaarabi. See teeb Mondost ühe suurima humanitaarabi lähetaja Eestist. Esimene saadetis läks teele 5. märtsil, kokku on seni Ukrainasse lähetatud 20 rekat.

Peamised saadetised on olnud toit, hügieenitarbed, madratsid, tekid-padjad, generaatorid, päikesepaneelid, akupangad, mähkmed, meditsiinilised abivahendid, veepuhastamise tabletid jne. Kõik saadetised on jõudnud Mondo Ukraina partnerorganisatsiooni Vostok SOS ladudesse, kust need on edasi toimetatud Ukraina kõige kriitilisematesse oblastitesse – Luhansk, Donetsk, Harkiv, Kiiev, Tšernihiv, Zaporižžja, Sumõ, Dnipropetrovsk. Sõjast räsitud piirkondades on elanikel puudus toidust, veest, esmatarbekaupadest, samuti on elektrivarustus katkenud või heitlik.

Mondo suunab humanitaarabi lähetamise kõrval Ukrainasse ka rahalisi vahendeid. Vostok SOSile tehtud ülekandeid kasutab organisatsioon evakuatsiooni transpordi korraldamiseks, toidukaupade hankimiseks piirkondades, kus maksed toimivad ja kaupa on saada, samuti toetab Mondo Vostok SOSi kõnekeskuse tööd, mis jagab infot evakueerimiste ja turvaliste põgenemismarsruutide kohta, võtab vastu abipalveid ja vahendab majutusinfot koostöös kohalike omavalitsustega. 

„Ukraina partnerilt saadud tagasiside põhjal on Mondo lähetatud humanitaarabi olnud üks kiiremaid ja vajaduspõhisemaid. Et saaksime seda hästi toimivat süsteemset lähetamist jätkata, on meil aga vaja rahalisi ressursse. Mondole annetatud 1,55 miljonist oleme kolm neljandikku sihtotstarbeliselt ära kasutanud. Rahalisi vahendeid humanitaarabi lähetamiseks jätkub veel umbes kaheks nädalaks. Oleme väga tänulikud Eesti inimestele, kes on endast juba väga palju andnud, aga usume, et meis on veel kõvasti potentsiaali. Ka väike annetus, kui seda teeb piisav hulk inimesi, annab meile võimaluse Ukraina toetamist jätkata ja loodud süsteeme kasulikult rakendada,“ ütles Mondo humanitaarabi ekspert Veronika Svištš.  

Mondo on alustanud tegevusi ka Eestis sees Ukraina kooliõpilaste toetamiseks. Tasuta töötuba “Kunstiteraapia Jarõna Iloga” on suunatud Harjumaal koolis käivatele Ukraina õpilastele ning pakub psühhosotsiaalset tuge läbi kunstitegevuste. Töötubasid saab tellida siit.

Möödunud nädalal toimus Mondo humanitaarabi projekti raames ka veebiseminar Ukraina õpetajatele ja koolijuhtidele. Veebiseminaril annavad psühholoogid ja kriisinõustajad praktilisi nõuandeid, kuidas toetada kriisiolukorda sattunud lapsi ja kuidas nendega toimuvast rääkida, kuidas tulla toime stressi, ärevuse ja hirmuga ning samal ajal viia ellu õppetegevusi.

Nii Eesti kui Ukraina koolide suunalised tegevused toimuvad käimasoleva arengukoostööprojekti raames, mida toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Mondole saab annetusi teha:

Alates 24. veebruarist on Ukrainast põgenenud 5,4 miljonit inimest, sisepõgenikke on üle 7,1 miljoni (UNHCR). Kokku on sõjast mõjutatud rohkem kui 12,6 miljonit inimest. 

Fotod humanitaarabist Ukrainas on leitavad siit. 

Mondo on globaalset ebavõrdsust leevendav Eesti organisatsioon. Ukrainas on Mondo töötanud alates 2014. aastast pakkudes sisepõgenikele ning kriisipiirkonna elanikele toidu- ja meditsiiniabi, toetades psühholoogide tööd ning algatades kriisipiirkonna koolidele inimõiguste hariduse programmi.