Uudised

Mondo kutsub ettevõtteid üles toetama humanitaarabi lähetamist Ukrainasse

laine uudised-laine
24. märts 2022

Täna täitub kuu Venemaa kallaletungist Ukrainale. Selle aja jooksul on Mondo lähetanud Ukrainasse 90 tonni humanitaarabi. Esimene saadetis läks Eestist teele 5. märtsil, sealt edasi on humanitaarabi rekad väljunud regulaarselt 2-3 korda nädalas. Peamised saadetised on olnud toit, hügieenitarbed, madratsid, tekid-padjad, generaatorid, päikesepaneelid, akupangad, veepuhastamise tabletid jne. Kõik saadetised on jõudnud Mondo Ukraina partnerorganisatsiooni Vostok SOS ladudesse, kust need on edasi toimetatud Ukraina eri piirkondadesse – Luhansk, Donetsk, Kiiev, Tšernihiv, Taga-Karpaatia, Mõkolaiv, Sumõ, Ivano-Frankivsk, Harkiv, Dnipropetrovsk, Lviv, Žõtomõr, Poltava. 

Ida-Ukrainat hästi tundev Vostok SOS kasutab humanitaarabi Ukraina siseseks jaotamiseks mitmeid viise. Osad kaubad saadetakse inimesi Lääne-Ukrainasse toonud ja tühjalt tagasi sõitvate evakuatsioonirongidega ida poole. Kasutatakse ka autotransporti ning vabatahtlike abi. Piirkondades, kus ostud on veel võimalikud ja kaup saadaval, hangib Vostok SOS toiduabi ja hügieenitarbeid ka Ukraina siseselt. Mondo poolt Vostok SOSile tehtud rahalisi ülekandeid kasutab organisatsioon evakuatsiooni transpordi korraldamiseks. Samuti toetab Mondo Vostok SOSi kõnekeskuse tööd, mis jagab infot evakueerimiste ja turvaliste põgenemismarsruutide kohta, võtab vastu abipalveid ja vahendab majutusinfot koostöös kohalike omavalitsustega. Psühholoogilise nõustamise online kõneliine toetab Mondo nii annetustest kui ka käimasolevate arengukoostöö ja humanitaarabi projektide raames. 

Mondole on sõja puhkemisest alates annetatud 1,4 miljonit eurot. Mondo plaanib jätkata kiireloomulise humaniaarabi andmist seni, kuni kohaliku partneri poolt saabub info konkreetsete vajaduste kohta ning kuni jagub rahalisi ressursse ehk annetusi. Antud hetkel on Mondol rahalisi vahendeid humanitaarabi lähetamiseks veel ca kaheks kuuks, annetusi laekub küll pidevalt juurde, kuid esimene suurem hoog on raugemas. Mondo on humanitaarabi lähetamisel teinud koostööd Eesti ettevõtetega. Mitmed ettevõtted on pakkunud oma kaupu tasuta ning toetanud tasuta transpordiga. Suurema osa humanitaarabist on Mondo siiski ostnud. 

Mondo kutsub üles endast märku andma ettevõtteid, kes sooviksid suuremas mahus tooteid kas annetada või müüa omahinnaga, samuti on oodatud tasuta või soodsa hinnaga transpordi ja laopindade pakkumised. Pakkumisi võib teha alates ühest täis euroalusest. 

Eriti on oodatud koostööettepanekud järgmistes tootegruppides

·       Pika säilivusajaga toiduained

·       Hügieenitarbed

·       Päikeseenergial töötavad mobiilsed ja alalised lahendused energiakriisi leevendamiseks.

·       Veepuhastuse vahendid (kannud, tabletid, jm.)

·       Magamiskotid ja madratsid

·       Generaatorid ja kanistrid

·       Akupangad

Koostööst huvitatud ettevõtted saavad endast märku anda täites lühikese ankeedi siin.

Ettevõtetele on kindlasti oluline muudatus see, et riigikogu kolmapäevase otsuse põhjal on juriidilistel isikutel võimalik teha aasta lõpuni Ukraina heaks annetusi maksuvabalt. Seadus näeb ette vabastada aasta lõpuni tulumaksust residendist juriidiliste isikute annetused ja kingitused, mis on tehtud Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks. Seaduses nimetatakse annetuste vahendamiseks konkreetsed ühingud, teiste seas MTÜ Mondo. 

Rahalisi annetusi saab Mondole teha…

  • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Mondo annetuskontole SEB pangas: EE491010220099409013
  • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank ja Paypal pangalingid on leitavad Ukraina heaks kampaanialehelt 
  • Annetusliinide kaudu: 9000380 – 5€, 9000381 – 10€, 9000382 – 50€

Seni on Mondo suuremad toetajad ja koostööpartnerid olnud: Contrailer, Omniva, Uun, Mellow, WOW Digital, Rae Reklaam, Ekspress Meedia AS, Hiiu Pubi, Tähtvere Naistekeskus, Bolt, Olerex, Mooncascade OÜ, Lignarius OÜ, AS Redgate Capital, OÜ Blake Group, Eesti Keskkonnateenused AS, Marie Vaino, AS Räpina Paberivabrik, Mari-Ly Kern, Raasiku Vallavalitsus, AlisCo, Kodupaber, Kaupmees, Ticketer, Piidivabrik, Bianca, MHKL, nix&jonny, WROMD, Theatrum, Teater Vanemuine, Andres Meesak, Toggl OÜ, Motonet jt. 

Alates 24. veebruarist on Ukrainast põgenenud 3,6 miljonit inimest. Kokku on sõjast mõjutatud enam kui 12 miljonit inimest (UNHCR). Ukrainas on saanud purustusi või hävinud üle 540 kooli, vähemalt 34 haiglat ja rohkem kui 1500 eluhoonet (ECHO Crisis Report).  

Mondo on globaalset ebavõrdsust leevendav Eesti organisatsioon. Ukrainas on Mondo töötanud alates 2014. aastast pakkudes sisepõgenikele ning kriisipiirkonna elanikele toidu- ja meditsiiniabi, toetades psühholoogide tööd ning algatades kriisipiirkonna koolidele inimõiguste hariduse programmi.