artikkel

Õiglase kaubanduse nädalal alusta targema tarbimisega

laine
Foto:

Täna alanud õiglase kaubanduse nädala jooksul tasub igaühel mõelda selle peale, kuidas oma ostuharjumustega kellegi elu paremaks saab muuta. Kaubanduse ja tarbimise kaudu tuleb välja side Eesti ja arenguriigi inimese vahel, sest toit, mida me iga päev tarbime, tuleb samavõrra Aafrikast või Lõuna-Ameerikast kui Eesti põldudelt. Maailm muutub iga ostuga!

MTÜ Mondo koos partnerite ja poodidega paneb sel nädalal meie inimesi rohkem mõtlema sellele, et igaüks saab oma ostudega muuta kellegi elu paremaks – valides targemini, tarbides vähem ning pisut mõeldes toidu päritolu peale.

Selleks, et tunda ära vastutustundlikult toodetud kaupa, tasub otsida erinevaid õiglase kaubanduse märke. Õiglane kaubandus on sedasorti kaubandus, mis toimib nagu tavaline äri, kuid tagab terve rea eetiliselt, keskkondlikult ja sotsiaalselt olulisi tingimusi. Näiteks tagab see arenguriikide talunikele ja tootjatele majandusliku elujõulisuse, keskkonnaohutu tootmise ning sotsiaalse vastutuse. Samuti on süsteemis keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu.

Vabaühenduste liit EMSL on liitunud Õiglase kaubanduse sõpradega, sest kasutame oma kontoris ainult õiglase kaubanduse kohvi ja suhkrut. Ja kuna jagame kontorit ja olmet trobikonna vabaühendustega, joob tegelikult meiega koos õiglast kohvi ja teed, segab joogi sisse õiglast suhkrut ning prindib säästlikult taaskasutatud pabrile näiteks Heateo SA, Noored Kooli, Teeme ära!, Terve-Eesti SA, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, SPIN, neid on veel. Ja tõsi ta on, et Telliskivi Loomelinnakus on nii õiglast kontorit väga mõnus pidada, kuna õiglasega kauplejate pesad on siinsamas meie ümber.

Eesti poodides on õiglase kaubanduse kohv, tee, suhkur, maiused jms olemas, näiteks: Biomarket, Chocolala, Comarket, Ehe mood, Kaubamaja, Konsum, Looduspere, Mahemarket, Marks&Spencer, Maxima, veebipood nelinurk.ee, Prisma, Rimi, Selver, Solaris toidupood, Stockmanni kaubamaja toiduosakond, Tassike armastust Otepääl ja Zuzu.

Sel nädalal saab MTÜ Mondo vabatahtlike abiga 15 poes – Prisma Peremarketites, Rimides ning Tallinna ja Tartu Kaubamajas – õiglasest kaubandusest rohkem teada, tutvuda märgistega, saada juhiseid, osaleda mängudes, viktoriinis ja loosimises ning teha tarku valikuid: loe rohkem siit.

Otsi poest õiglase kaubanduse märke!

Mondo_fairtrade_plakat_veeb