Uudised

Õiglasel kaubandusel täitub Eestis 10 aastat!

laine uudised-laine
11. mai 2017
Tänavu mais saab 10 aastat ajast, mil esimese Balti riigina tulid Eestis ametlikult müügile Fairtrade’i märgisega tooted. Selle tähistamiseks kuulutab MTÜ Mondo täna välja 10 uut õiglase kaubanduse sõpra. Need on kohvikud, kauplused või muud organisatsioonid, kes kasutavad, müüvad või valmistavad õiglase kaubanduse tooteid. 
 Tänavu mais saab 10 aastat ajast, mil esimese Balti riigina tulid Eestis ametlikult müügile Fairtrade’i märgisega tooted. Tähistamise käigus pälvib kümme Eesti ettevõtet ja organisatsiooni MTÜ Mondolt õiglase kaubanduse sõbra tiitli –  näiteks Rimi Eesti, Fazer Eesti, Solo Sokos Hotel Estoria ning mitmed teised. Tänaseks päevaks on õiglase kaubanduse kaupu saadaval peaaegu igas poes ja 2016. aastal tehtud uuringu kohaselt ostab 11% eestimaalastest võimalusel õiglase kaubanduse märgisega tooteid. 
 
Fairtrade’i märk antakse toorainele ja tootele tingimusel, et selle eest on tasutud õiglane hind ning pole kasutatud lapstöölisi ega orjatööd. Toodete eest saadavat hinnalisa kasutatakse ka kogukonna arengu toetuseks ning tootmine on ka keskkonnasäästlik. “Õiglase kaubanduse tingimused on samad, mis Eestis. Vahe on selles, et Eestis järgivad ettevõtjad ja tootjad seadusi ning ametiühingud ja ühendused ei lase töötajatele liiga teha; arenguriikides võivad seadused küll olla, kuid neid ei järgita ning ametiühingute tööd takistatakse. Õiglane kaubandus on kodanikualgatuslik liikumine, et arenguriikide talunikel ja töölistel oleksid samasugused töötingimused, mis meie kohalikel tootjatel,” selgitas MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja Kristina Mänd.
Kristina Männi sõnul on mitmeid võimalusi, kuidas igaüks saab õiglast kaubandust toetada. “Vaadake üle, milliseid toiduaineid te kasutate ning mõelge, millised nendest tulevad arenguriikidest või on tehtud sealt pärit toorainest – kohv, tee, kakao, šokolaad, maiustused, pähklid, puuviljad, suhkur, riis, kinoa, vürtsid jms. Kui te ei tea nende toiduainete päritolu või tootmistingimusi, siis eelistage õiglase kaubanduse märgisega nagu Fairtrade või kestliku arengu märgisega nagu UTZ Certified kaupu.”


MTÜ Mondo on alates 2014. aastast tunnustanud 38 õiglase kaubanduse sõpra.
 Täna lisanduvad sõprade nimistusse Solo Sokos Hotel Estoria, kauplus LAV Organic Lifestyle, Rimi Eesti Food AS, e-pood Slow, pood STEP UP, kodukohvik Mesisuu, keskkonnaportaal Bioneer.ee, OÜ Veganfoods, Fazer Eesti AS ning kodumaine soki- ja pesutootja Friends Textile.

Loo juurde sobivad fotod:
“Õiglase kaubanduse aktivistid tutvustavad tooteid Tartu Kaubamajas”  Foto: Aleksei Jašin/MTÜ Mondo –
 
“MTÜ Mondo laadal õiglase kaubanduse tooteid müümas” Foto: MTÜ Mondo –
Lisainfo ja kommentaarid:
Kristina Mänd
MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

Maari Ross

​Juhatuse liige
​MTÜ​

Mondo
Tel. + 372 524 4535
maari@mondo.org.ee