Uudised

Riigikogu võttis töösse tulumaksusoodustuse saamise kiirendamise

laine uudised-laine
17. detsember 2018
Riigikogus on sel nädalal esimesel lugemisel tulumaksuseaduse muutmise eelnõu (770 SE), mille vastuvõtmisel hakkab tulumaksusoodustust saama 30 päevaga.

Veel neli aastat tagasi tegi tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas muudatusi kaks korda aasta Vabariigi Valitsus, 2015. aastast sai selle voli Maksu- ja Tolliamet, kuulates siiski ära asjatundjate komisjoni soovitused ühingute tegutsemisest avalikes huvides ja heategevuslikult. Viimased aastad ei ole aga komisjoni ja maksuhalduri vahel enam olulisi erimeelsusi olnud, mis võimaldab ka 2007. aastast tegutsenud komisjoni menetlusest välja võtta.

Muudatusi nimekirjas hakatakse alates juulist tegema iga kuu algusest.  1. märtsiks 2019 esitatavad taotlused menetletakse veel vana korra järgi ja nimekirja muudetakse viimast korda tervikuna 1. juulist 2019. Sealt edasi teeb maksuhaldur otsuse 30 päeva jooksul taotluse esitamisest. Nimekirjast kustutamise eel antakse 30 päeva puuduste kõrvaldamiseks, ja kustutamine toimub samuti järgmise kuu esimesel.

Kiirem menetlus ei tähenda siiski, et eile loodud ühing kuu ajaga nimekirja pääseks, sest edasi kehtib üsna range piirang, et enne taotlemist peab olema kuus kuud tegutsetud ja selle aja kohta aastaaruanne esitatud.

Nimekirja kuulub praegu üle 2000 ühingu ja staatus on vajalik, et annetajad saaksid maksusoodustust ja ühing ise saaks teha maksuvabalt hulka kulusid (toitlustus, meelelahutus, vabatahtlike päevaraha jpm). Vaata nimekirja eeliseid MTA kodulehelt.

Tegu oli Vabaühenduste Liidu aastatetaguse ettepanekuga, mis sai koostöös siseministeeriumiga lõpuks rahandusministeeriumi toetuse. Kel on küsimusi või riigikogu rahanduskomisjonile täiendavaid mõtteid, esitab need 6. jaanuariks 2019 alari@heakodanik.ee.